StoryEditor

Zákonník práce požaduje opozícia prepracovať

15.05.2007, 14:39
Autor:
TASRTASR

Návrh novely Zákonníka práce (ZP), ktorý je na programe dnešného dňa v Národnej rady (NR) SR, opozičné strany požadujú prepracovať. Potvrdili to novinárom poslankyňa NR SR Iveta Radičová, podpredseda KDH a poslanec NR SR Július Brocka a poslankyňa NR SR za SMK Klára Sárközyová. Radičová pripomenula, že vláda síce ustúpila od mnohých návrhov v novele, ale zostali viaceré ustanovenia poškodzujúce zamestnancov. To je podľa nej v rozpore s predkladateľom návrhu - rezortom práce, podľa ktorého Zákonník práce chráni zamestnancov.
Ako mínusy v novele menovala Radičová dve obmedzenia. Ide o obmedzenie práv zamestnanca dohodnúť sa so zamestnávateľom na pružnom pracovnom čase. Obmedzujúca je aj kompetencia zástupcov volených všetkými zamestnancami, teda sú obmedzené kompetencie zamestnaneckých rád na úkor posilnenia kompetencií odborov zastupujúcich len niektorých zamestnancov.
Novela v súčasnej podobe komplikuje aj hľadanie si práce napríklad učňov. Ruší aj možnosť opakovaného uzatvárania zmlúv na dobu určitú vždy, keď firma dostane zákazku.
Protipólom týchto pre ľudí škodlivých ustanovení sú niektoré zlepšujúce postavenie zamestnanca. Poslankyňa uviedla 7 takýchto ustanovení. Z nich napríklad zákaz opakovanej skúšobnej doby pri pracovných zmluvách na dobu určitú, rozšírenie rozsahu dohody o vykonaní práce z 300 na 350 hodín, či zákaz výpovede osamelému rodičovi, ktorý sa stará o dieťa do 3 rokov.
"Tieto zlepšenia opozícia podporí len vtedy, ak vláda prepracuje a dopracuje novelu Zákonníka práce," sumarizovala spoločné stanovisko opozície Radičová.
Brocka dodal, že ZP výrazne poškodzuje občanov, prostých ľudí a aj živnostníkov. Návrh napríklad otcovskej dovolenky z dielne KDH podľa jeho slov má byť vo vládnej novele Zákonníka práce a nie je tam.
Odbory, podčiarkla Sárközyová novela neúmerne posilňuje, navyše neprináša žiadne pozitíva pre trh práce a opatrenia vedúce k poklesu nezamestnanosti v niektorých regiónoch.
Definícia závislej práce, ktorá je vymedzená v novele, pochádza z českého Zákonníka práce, ale tam majú napríklad živnostníci iné podmienky a platí tam pevná pracovná zmluva, upozornila Radičová. Všetky štáty, dodala, riešia problém nútených živností, ale treba rozvinúť také nástroje, aby sa napríklad odhaľovali "zastrené" práce a iné nekalé činnosti v pracovno-právnych vzťahoch.
K novele Zákonníka práce došlo na rezort práce viac ako 600 pripomienok, z nich viac ako 500 predkladateľ neakceptoval. Vyše 120 pripomienok je naďalej zásadných a niektoré sú predmetom prípravy pozmeňujúcich návrhov od opozičných strán, uzavrela Radičová.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
23. december 2024 04:34