StoryEditor

Investor v Sp. Hrhove požaduje štátnu pomoc 794 mil. Sk

08.06.2006, 12:25
Autor:
SITASITA

Americká finančná skupina Simonstein & Henriks Corporation, zastúpená poradenskou firmou Akerman Advisory Association, ktorá chce investovať v priemyselnom parku pri Spišskom Hrhove 438 mil. eur, v prepočte viac ako 16,5 mld. Sk, sa bude uchádzať o štátnu pomoc vo výške 794 mil. Sk, čo predstavuje 4,8 % celkovej investície. Taktiež sa bude uchádzať o pomoc pre regionálny rozvoj v objeme 1,178 mld. Sk. Vďaka investícii vznikne na Spiši 1 040 nových pracovných miest. Investícia bude smerovať do fabriky, v ktorej sa budú vyrábať komponenty do nákladných vozidiel, návesov a prívesov z inovatívnych kompozitných materiálov. Pôjde hlavne o panely zo skleneného vlákna vystužené polystyrénom, ktoré sú použiteľné aj pri výrobe vlakov, lodí, lietadiel a stien budov. Tieto materiály sú dva až trikrát drahšie ako oceľ, pričom náklady na ich výrobu na Slovensku budú nižšie ako pri výrobe ocele.
Novú investíciu potvrdil na stredajšej tlačovej besede v Prešove predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda. Nová fabrika zaberie 21 hektárov z celkovej rozlohy 120 ha priemyselného parku. Premiér zdôraznil, že dielo postavené aj vďaka investičným stimulom budú môcť využívať aj ďalší investori, ktorí sem prídu. Vybudujú sa príjazdové komunikácie, technická infraštruktúra či dopravné železničné pripojenie. Dzurinda v tejto súvislosti zdôraznil, že využívanie železnice nebude ničiť cesty a životné prostredie. Ocenil, že táto tretia najväčšia investícia, "ktorá triafa na Slovensko," ide do regiónu s vysokou mierou nezamestnanosti. Investičná spoločnosť chce s výstavbou výrobného komplexu začať na jar 2007, výrobu plánuje rozbehnúť v roku 2008. Pripravovaný projekt s názvom Nordman bude na Slovensku realizovať poradenská firma Akerman Advisory Association, ktorej prezident Gerard Henri Leroux uviedol, že zamestnajú pracovníkov na všetkých úrovniach výroby. Väčšina strojov bude automatizovaná a poloautomatizovaná.
Hovorca Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Michal Novota v stredu uviedol, že napriek tomu, že proces vyjednávania o možnej štátnej pomoci a rozvoji miestnej infraštruktúry naďalej pokračuje, rozhodnutie amerického investora je založené najmä na podporných službách, ktoré poskytla agentúra SARIO a rezort hospodárstva.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. október 2023 13:08