Ústavná rada vo Francúzsku schválila vo štvrtok najkritizovanejšiu časť reformy pracovného zákona, takzvanú zmluvu o prvom zamestnaní (CPE), ktorá v krajine vyvolala rozsiahle protesty študentov a odborárov. Desaťčlenný orgán rozhodol, že nové ustanovenie nie je v rozpore s ústavou, čím umožnil, aby zákon podpísal prezident Jacques Chirac. Rozhodnutie Ústavnej rady je právne záväzné a nedá sa proti nemu odvolať. Francúzsky parlament očakáva, že Chirac podpíše pracovný zákon ešte pred večerným verejným vystúpením v televízii, aj keď mu na podpis ostáva ešte deväť dní.
Je pravdepodobné, že ak Chirac nový pracovný zákon podpíše, bude Francúzsko čeliť ďalším protestom v krajine. Ak by však zákon nepodpísal, mohol by stratiť konzervatívneho premiéra Dominiquea de Villepina, ktorý pohrozil odstúpením z funkcie. Zmluva o prvom zamestnaní umožní zamestnávateľom počas dvojročnej skúšobnej lehoty prepúšťať osoby mladšie ako 26 rokov bez udania dôvodu, čím sa má podľa vlády znížiť nezamestnanosť mladých ľudí. Opatrenie však už tri týždne vyvoláva búrlivé protesty študentov, odborárov a ľavicových politických zoskupení, ktorí plánujú s protestmi pokračovať, ak vláda zákon schváli.
"Prezident je oboznámený s postojom odborov. Taktiež vie o frustrácii mnohých mladých ľudí," uviedol líder opozičných socialistov Francois Hollande. Ak Chirac odmietne zákon podpísať, má veľkú šancu na zastavenie protestov ústiacich občas až do násilných nepokojov, ktoré už niekoľko týždňov trápia Francúzsko. Takýto krok by však znamenal stratu premiéra de Villepina, ktorý tvrdo bojoval za nový zákon a stanovil ho za prioritu v snahe znížiť mieru nezamestnanosti mladých ľudí.
Študenti a odbory apelujú na prezidenta Chiraca, aby vrátil zákon parlamentu na prepracovanie. Požadujú, aby parlament vyňal zo zákona zmluvu o prvom zamestnaní. Odbory už zvolali nové protesty a štrajky na budúci utorok, pričom varovali vládu, že štrajky nezastavia, kým sa zákon nezmení.
StoryEditor