Priemerný slovenský klient zaplatí ročne za služby spojené s bežným účtom 40,75 eur, čo je v porovnaní s minulým rokom o 7,6 % viac. V porovnaní s okolitými krajinami však Slováci podľa Slovenskej bankovej asociácie platia za bankové služby najmenej. "Poplatky za využívanie účtu na Slovensku klesli, avšak najvýraznejšie rástli poplatky pri hotovostných operáciách," konštatovala prezidentka asociácie Regina Ovesny-Straka. Dôvodom je podľa nej nákladovosť týchto služieb. "Vzhľadom na implementáciu eura je stratégia bánk zvyšovať poplatky za hotovostné operácie správna," poznamenala Ovesny-Straka.
Operácie s hotovosťou tvorili najväčší podiel na tohtoročnom náraste poplatkov. V tomto roku zvýšilo svoje poplatky za túto službu viacero bánk, čím sa snažia preorientovať klienta na elektronické prevody, ktoré v medziročnom porovnaní klesli. Ľudia si musia podľa R. Ovesny-Straka uvedomiť výhodnosť platobných kariet a ich následného využívania na platobných termináloch. "V Rakúsku sa napríklad po implementácii eura výrazne zvýšil počet platobných terminálov. Ľudia totiž zistili, že majú veľa zbytočných mincí a začali využívať karty pri platení v obchodoch," povedala. Podľa nej najbližšie obdobie zrejme poplatky za hotovostné operácie na Slovensku neklesnú.
Zber dát uskutočnila pre asociáciu spoločnosť Scott&Rose, ktorá porovnávala dáta 44 bánk z Maďarska, Poľska, Českej republiky, Rakúska a Slovenska. Prieskum sledoval porovnateľné vybrané balíky služieb, ktoré k bežným účtom jednotlivé sledované banky ponúkajú klientom. Kým priemerný slovenský klient zaplatí ročne za služby spojené s bežným účtom 40,75 eur, tak ten istý klient v Maďarsku zaplatí ročne 57,99 eur. V Poľsku je to suma 66,87 eur a v Rakúsku 68,13 eur. Najviac, teda 80,43 eur, zaplatia za vedenie bežných účtov klienti českých bánk. V porovnaní s minulým rokom vzrástli poplatky najvýraznejšie v Maďarsku, a to o 19 %. Naopak, k jedinému poklesu došlo v prípade poľských finančných ústavov, kde klienti zaplatia o 0,9 % menej ako minulý rok.
StoryEditor