StoryEditor

Hospodársky boom v Perzskom zálive

16.03.2006, 14:39
Autor:
TASRTASR

Vysoké ceny ropy priniesli krajinám v Perzskom zálive mimoriadny hospodársky boom. Rekordné príjmy z obchodu s ropou, ktoré dosiahli štáty ako Saudská Arábia alebo Spojené arabské emiráty (SAE), vyvolali vo veľkom investície v stavebnom a energetickom sektore, infraštruktúre i v oblasti turistického ruchu.
Saudská Arábia zaznamenala vlani najlepšie hospodárske výsledky za uplynulé roky. Saudskoarabské kráľovstvo kontrolovalo 25 % celosvetových ropných rezerv a za vývoz ropy v roku 2005 zinkasovalo 155 miliárd USD, čo je v prepočte asi 4,384 bilióna SKK. Medziročné zvýšenie príjmov z ropy tak predstavuje rekordných 50 %. Krajina hospodárila s prebytkom rozpočtu 58 miliárd USD, čo je tiež rekordná hodnota. Súčasná ťažobná kapacita ropy sa má do roku 2009 aj naďalej zvyšovať.
Peniaze z predaja čierneho zlata podporili investície do veľkých projektov v sektore infraštruktúry, baníctva a oceliarskeho priemyslu. Pozoruhodné sú aj sektory, ktoré sa netýkajú ropy. Stavebný priemysel, telekomunikačná oblasť a odvetvie transportu zaznamenali rast 6 až 10 %. V päťročnom pláne sa ráta s realizáciou železničného projektu Jeddah-Rijád, výstavbou letiska Jeddah, čerpaním zásob fosfátu a bauxitu a budovaním nových priemyselných miest.
SAE podnikli rozsiahle kroky, aby diverzifikovali svoj dominantný ropný sektor. V roku 2006 sa očakáva import v hodnote 65 miliárd USD a export 106 miliárd USD. Vlani krajina dosiahla rekordné čísla, dovoz predstavoval 60 miliárd a vývoz 103,7 miliardy USD. Okrem toho prognóza hrubého domáceho produktu (HDP) hovorí o 6-% raste. Podobne ako Saudská Arábia aj SAE chcú zvyšovať ťažobné kapacity.
Dubaj presadzuje predovšetkým rozvoj zón voľného obchodu. Zóny Media City, Health Care City, Internet City a Knowledge Village sú združené do zóny voľného obchodu Jebel Ali Free Zone. Táto zóna patrí medzi najväčšie na svete a pre zahraničné podniky je veľmi atraktívna. Po vzore Dubaja chcú takéto zóny budovať aj emiráty Sharjah, Ras, Khaiman a Ayman. Za posledných 20 rokov sa v krajine do infrašturktúry a stavebníctva investovalo viac ako 130 miliárd EUR, čo je v prepočte 4,88 bilióna SKK. V samotnom Dubaji sa v súčasnosti realizujú projekty v hodnote 200 miliárd EUR.
K najvýznamnejším investičným zámerom patrí budovanie ciest a metra v Dubaji, vybudovanie 3 umelých ostrovov, výstavba luxusných hotelov, oddychových a relaxačných zariadení a nákupných centier.
Informovala o tom nemecká tlačová agentúra DPA.
(1 USD = 31,188 SKK; 1 EUR = 37,506 SKK)

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
02. máj 2024 18:34