Ambície mladého estónskeho štátu, ktorý v životnej úrovni ďaleko predstihol ostatné bývalé sovietske satelity, nemajú hraníc. O 15 rokov sa má táto republika zaradiť medzi prvú päťku krajín s najvyššou životnou úrovňou v rámci Európskej únie. Uvádza sa to v predvolebnej stratégii vládnucej strany, ktorá podľa predbežných výsledkov vyhrala vo víkendových voľbách.
"Zatiaľ čo ekonomika Európy ročne vzrastie o 2,5 %, potom my potrebujeme v priemere 7,5 %, aby sme dosiahli náš cieľ", uviedol pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse šéf vládnej frakcie Rain Rosimanus. Súčasný rast HDP predstavuje viac ako 10 %.
"Ľudia boli emocionálne pripravení byť obeťami, preto boli reformy úspešné", povedal generálny riaditeľ Estónskej obchodnej komory Siim Raie. Toho času ekonomika krajiny, ktorá naplno využíva najnovšie technológie, dosahuje lepšie výsledky ako Portugalsko. Prispievajú k tomu najmä nízka spotreba štátu, silná mena a nízke dane.
Zavedenie jednotnej meny euro oddialila vyššia inflácia, ktorá nespĺňa v súvislosti s razantným hospodárskym rastom maastrichtské kritériá. Hrubé mzdy sa v minulom roku zvýšili o 18 %, z toho mzdy lekárov o 40 %.
Súčasné vládne strany sa stavajú k otázke zvyšovania miezd naďalej pozitívne. V záujme zastavenia odlevu pracovných síl do Fínska a ostatných európskych krajín koalícia plánuje viac ako zdvojnásobiť priemernú mzdu vo verejnej službe.
Estónsko je atraktívne i pre zahraničných investorov. Ich zisky v krajine sa nezdaňujú, pokiaľ sú určené na ďalšie investície. Estónsko ešte v roku 1994 zaviedlo rovnú daň, ktorej sadzba sa znížila na 22 %. Vládnuca Estónska reformná strana plánuje do roku 2015 postupne znížiť daň až na 12 %.
Informoval denník Die Presse.
StoryEditor