StoryEditor

Šéfka dozornej rady HP P.Dunnová odchádza z funkcie po škandále so špicľovaním

13.09.2006, 13:31
Autor:
TASRTASR

Predsedníčka dozornej rady amerického technologického koncernu Hewlett-Packard (HP) Patricia Dunnová odchádza z funkcie. Týmto krokom sa v podniku pokúša zmierniť dôsledky škandálu so špicľovaním vo vlastných radoch, ktoré patrí medzi neprípustné metódy získavania informácií.
Kalifornský technologický koncern, o ktorý sa začali zaujímať viaceré americké úrady, ďalej v utorok oznámil, že o funkciu prichádza aj člen dozornej rady George Keyworth. Dunnová 18. januára budúceho roku odovzdá funkciu Markovi Hurdovi, pritom nemusí opustiť doterajšie funkcie prezidenta HP a šéfa jeho správnej rady.
Dunnová nariadila vyšetrovanie, ktorým sa malo zistiť, kto z členov dozornej rady prezradil interné firemné informácie tlači. Medzi nimi sa okrem iných nachádzali aj podrobnosti z prípravného stretnutia, ktoré predchádzalo odvolaniu šéfky HP Carly Fiorinovej, predchodkyne Hurda v správnej rade, na začiatku minulého roka. Detektívi si zaobstarali v záujme utajenia falošnú identitu, aby mohli získať prístup k prehľadom ich telefonických hovorov.
Zdroj informácií vo vedení podniku sa pokúšali nájsť externé vyšetrovacie a detektívne kancelárie. Uskutočnili sa minimálne pochybnými, ale pravdepodobne aj nedovolenými metódami. Sledovaní boli nielen členovia dozornej rady, ale aj novinári.
Dunnová povedala, že detaily pátrania po "zdroji informácií" z HP nepoznala. Pokladala za svoju povinnosť ospravedlniť sa za ne. Dunnová zostane v dozornej rade, ako je riadna členka. Keyworth odchádza z vedenie firmy okamžite. Pôsobil v nej od roku 1986 a bol blízkym priateľom spoluzakladateľa HP Davida Packarda. Už v rámci vyšetrovania bol fakticky označený za podozrivého. Správna rada ho v máji vyzvala, aby rezignoval na funkciu. Vedenie HP minulý týždeň oznámilo, že vedeckého poradcu bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana nenominuje na znovuzvolenie za člena dozornej rady HP. Voľby sa uskutočnia na budúci rok.
Keyworth sa v utorok priznal, že informácie tlači poskytoval. Povedal, že za jeho zasvätené úvahy ho stále chválili aj mnohí vysoko postavení predstavitelia koncernu a označovali ich za prospešné. "A to bol stále aj môj názor," povedal. Dodal, že informácie, ktoré poskytoval novinárom zo siete Cnet boli v záujme HP. Domnieva sa, že nešlo o prezrádzanie dôverných informácií, alebo o podrobnosti, ktorý by poškodzovali koncern.
Medzi orgánmi, ktoré sa teraz zaujímajú o HP, je aj kalifornské ministerstvo spravodlivosti, ale aj burzový dohľad SEC, federálne ministerstvo spravodlivosti a aj FBI. V pondelok prejavil záujem o škandál v HP aj jeden z výborov Snemovne reprezentantov Kongresu.
Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. november 2024 13:33