Banky na celom svete musia tvrdšie zakročiť proti praniu špinavých peňazí. Vyplýva to z prieskumu nemeckej spoločnosti KPMG, na ktorom sa zúčastnilo 224 bánk z 55 krajín sveta. Jej výsledky dnes zverejnili v Berlíne.
Podľa nej 72 % oslovených finančných inštitúcií podalo v posledných troch rokoch viac trestných oznámení na podozrivé prípady prania špinavých peňazí ako v minulosti. V 42 % bánk sa počet podozrivých prípadov dokonca zvýšil nadpriemerne.
Podľa odhadov expertov ročne sa na celom svete preperie zhruba 1 bilión USD, v prepočte 24,586 bilióna SKK, prostredníctvom drogových dílerov, obchodníkov so zbraňami a iných kriminálnikov. Aj výdavky bánk na boj proti "špinavým" transakciám podľa štúdie od roku 2004 v priemere vzrástli o 58 %. Banky investujú najmä do kontroly platobného styku a školení spolupracovníkov.
V nasledujúcich troch rokoch sa výdavky zvýšia o 34 %. Podľa prieskumu každá štvrtá banka nie je v stave kontrolovať transakcie a kontá individuálnych klientov v zahraničí.
Proti zneužívaniu finančného systému na pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu majú do decembra tohto roka krajiny Európskej únie prijať v poradí tretiu právnu smernicu proti praniu špinavých peňazí a zakomponovať ju do národných legislatív.
Informovala o tom agentúra DPA.
(1 USD = 24,586 SKK)