Z celkových nákladov na zamestnanca nepriame náklady, ktoré zahŕňajú príspevky zamestnávateľa do fondov sociálneho či zdravotného poistenia, ako aj dane z príjmu zamestnanca, stúpli o 8 %, kým priame mzdové náklady sa zvýšili o 7,8 %.
Priemerný medziročný nárast nákladov na zamestnanca v 27-člennej EÚ dosiahol v druhom štvrťroku 3,2 %, pričom v priemysle EÚ náklady stúpli o 3,2 %, v stavebníctve a službách zhodne o 3,3 %. V 13-člennej eurozóne sa náklady na zamestnanca v priemere zvýšili o 2,5 %. V priemysle menovej únie stúpli o 2,7 %, v stavebníctve o 3,2 % a v sektore služieb narástli o 2,2 %.
Spomedzi krajín, ktoré poskytli Eurostatu údaje, sa náklady na zamestnanca zvýšili najvýraznejšie v Lotyšsku, a to o 31,7 %, v Rumunsku náklady vzrástli o 23,4 % a v Litve o 21,6 %. Naopak náklady najmenej vzrástli v Nemecku, o 1,2 %, nasledovalo Švédsko s rastom 2,3 % a Fínsko s 2,6 %.
Celkové náklady na zamestnanca zahŕňajú mzdu zamestnanca vrátane benefitov a nepriame náklady zamestnávateľa, ako napríklad povinné odvody do fondov sociálneho či zdravotného poistenia.
StoryEditor
Náklady na zamestnanca v SR stúpli v 2. kvartáli o 7,9 %
Hodinové náklady na zamestnanca v hospodárstve SR vzrástli v 2. kvartáli medziročne o 7,9 %. Ako vyplýva zo správy Eurostatu, najvýraznejšie rástli náklady na zamestnanca v SR v stavebníctve, a to o 9 %, v priemysle stúpli o 8,1 % a v službách o 7,4 %.