Vnútorná rozpornosť zákona o sociálnom poistení, ktorá vyplynula z utorkového záverečného hlasovania o tejto novele, oslabuje právnu istotu pod prípustnú mieru. "Kombinácia dvoch bezprostredne protichodných ustanovení je dobrým dôvodom pre to, aby prezident zákon vrátil do parlamentu a umožnil mu vykonať nápravu bez toho, aby sa vecou musel zaoberať Ústavný súd," uviedol dnes pre TASR ústavný právnik Radoslav Procházka.
Národná rada (NR) SR v utorok 30. októbra schválila dôchodkovú novelu s dočasným dobrovoľným vstupom i výstupom z druhého dôchodkového piliera, pričom však poslanci súčasne odhlasovali aj zákaz dobrovoľného vstupu do druhého piliera.
Pokiaľ sa už o jednej veci hlasovalo a bola prijatá nejaká úprava, ďalší pozmeňovací návrh, ktorý sa týka tej istej veci, sa stáva bezpredmetným a nedáva sa o ňom hlasovať, upozornil právnik Jaroslav Pilát z Občianskeho združenia (OZ) Sporiteľ. "Tým, že prebehli dve hlasovania o tej istej veci a výsledok je kontradiktórny, zákon sa stáva zmätočným," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii združenia Pilát.
Nedá sa však podľa neho povedať, že hlasovanie bolo zmätočné a preto druhý prijatý návrh neplatí, ako to tvrdí ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. Podľa Piláta je platné každé hlasovanie, pokiaľ ho samotní poslanci nevyhlásili za zmätočné a nie je opravené. "Tým, že to neopravili, tá chyba tam ostáva," zdôraznil Pilát s tým, že poslanci potvrdili zmätočné znenie novely jej schválením v 3. čítaní.
Podpredsedníčka opozičnej SDKÚ-DS Iveta Radičová hneď po utorkovom hlasovaní vyhlásila, že požiada prezidenta o vrátenie novely parlamentu na opätovné prerokovanie. Hlavu štátu už požiadala o stretnutie.
Podľa jeho hovorcu Mareka Trubača sa prezident Ivan Gašparovič bude novelou zákona o sociálnom poistení zaoberať v zákonom stanovenej lehote 15 dní od doručenia zákona.
StoryEditor
Prezident má podľa právnikov dobrý dôvod vrátiť dôchodkovú novelu
"Kombinácia dvoch bezprostredne protichodných ustanovení je dobrým dôvodom pre to, aby prezident zákon vrátil do parlamentu a umožnil mu vykonať nápravu bez toho, aby sa vecou musel zaoberať Ústavný súd," uviedol dnes ústavný právnik Radoslav Procházka.