StoryEditor

Fico a Počiatek posilnili korunu

28.02.2008, 23:00
Po tom, ako si pred pár dňami Národná banka udelila embargo na vyjadrenia k vývoju kurzu koruny a eura, do hry vstupujú politici.

Hneď po tom, ako včera premiér Robert Fico počas svojej návštevy Luxemburska vyhlásil, že si udržíme nízku infláciu aj po prijatí eura, začal sa kurz rapídne posilňovať. Slová ministra financií Jána Počiatka, ktorý nevylúčil ďalšiu zmenu takzvanej centrálnej parity, ju už len dohnali k ďalšiemu rekordu: Euro sa včera na čas predávalo len za 32,513 koruny, čím sa len po troch dňoch dostala na najsilnejší kurz vôbec.
Centrálna parita je hodnota, od ktorej sa kurz našej meny môže pohybovať maximálne o plus, mínus 15 percent. Momentálne je stanovená na 35,4424.
Slová, ktoré majú cenu
Prvým, kto tento týždeň svojimi slovami pohol korunou, bol člen Bankovej rady NBS Ľudovít Ódor, ktorý pre agentúru Bloomberg vyhlásil, že "konverzný kurz by mal okrem ekonomických fundamentov zohľadňovať aj vývoj po vstupe do eurozóny". Ódorov kolega z rady Martin Barto pre agentúru Reuters zasa povedal, že "pre Slovensko by bolo vhodné, aby konverzný kurz odrážal aj budúci vývoj ekonomiky. Trh si to vtedy vysvetlil tak, že by koruna mala byť silnejšia, aby po prijatí eura mohla tlmiť tlaky na rast cien. Viceguvernér centrálnej banky Viliam Ostrožlík neskôr zdôraznil, že k otázke kurzu sa banka už vyjadrovať nebude a vyjadrenia svojich kolegov označil za ich osobný názor.
Balíček proti cenám
"Trhy citlivo vnímajú vyjadrenia predstaviteľov vlády a centrálnej banky súvisiace s eurom," hovorí analytik Michal Mušák. "Dnešné (včerajšie, pozn. red.) obchodovanie so slovenskou korunou je klasickým príkladom, ako politici ovplyvňujú finančné trhy," podčiarkuje zasa analytička českej spoločnosti Markéta Šichtářová. "Zmena centrálnej parity je podľa nás čoraz pravdepodobnejšia," dodáva. Národná banka sa pritom podľa nej posilňovaniu koruny práve kvôli hrozbe rastu cien brániť nebude. Premiér Fico dokonca avizoval zatiaľ nespresnený protiinflačný balíček.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
27. december 2025 22:02