StoryEditor

Do elektrických sietí by malo SR investovať 600 mld. Sk

23.09.2007, 12:10
Autor:
SITASITA

Rozvoj elektrizačnej sústavy Slovenska vrátane prenosovej a distribučnej sústavy si do roku 2030 vyžiada investície vo výške viac ako 600 mld. Sk. Vyplýva to zo Stratégie energetickej bezpečnosti SR do roku 2030. Najväčšiu investíciu by si malo vyžiadať prepojenie prenosovej sústavy Kapušany-Lemešany-Moldava, a to 140 mil. eur. "Posilnenie južného medzištátneho slovenského profilu bude stále aktuálne. Uskutočniť sa môže výstavbou nových 400 kV vedení v trase Moldava respektíve Rimavská Sobota-Sajóivánka a v trase Stupava-Wien SO (A) s termínom podľa rokovaní s druhou stranou," uvádza sa v stratégii.

Slovensko by malo postaviť aj druhé 400 kV prepojenie s Poľskom na trase Varín-Bytczyna. Stratégia predpokladá, že toto prepojenie sa začne stavať v rokoch 2015 až 2020 a vyžiada si investície približne 100 mil. eur. V rámci prepojenia sietí s Českou republikou by mala od roku 2013 začať prevádzku 400 kV prenosová sústava z Bošácej, pričom projekt by mal stáť približne 78 mil. eur. Stratégia počíta aj s projektmi, ktoré nahradia 220 kV siete za 400 kV ako napríklad dokončenie výstavby transformácie 400/110 kV Križovany a Lemešany či dokončenie výstavby súboru stavieb dvakrát 400 kV vedenia Lemešany-Moldava a napojenie spoločnosti U.S. Steel na sústavu 400 kV. Medzi stavby prenosovej sústavy, ktoré priamo nesúvisia s náhradou 220 kV siete, ale sú nevyhnutné pre zapojenie nových výrobných kapacít a spoľahlivého pokrývania nárastu odberu, patrí napríklad súbor stavieb dvakrát 400 kV vedenia Veľký Ďur-Gabčíkovo. Realizácia súboru podľa stratégie prepojí významné výrobné kapacity jadrovej elektrárne Mochovce a vodnej elektrárne Gabčíkovo a zásadne zvýši spoľahlivosť ich zapojenia do elektrizačnej sústavy a zabezpečí požadovanú spoľahlivosť zapojenia 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Investičné projekty do prenosových sústav na Slovensku rozhodujúcim spôsobom prispejú k zabezpečeniu dostatočnej spoľahlivosti elektrizačnej sústavy. Cieľom realizácie výstavby a obnovy transformačného výkonu z prenosovej sústavy do distribučných sústav je, aby si všetky inštalované transformačné jednotky poskytli spoľahlivé dodávky navzájom v jednotlivých zásobovacích regiónoch, konštatuje stratégia.

Prenosová sústava na Slovensku patrí do portfólia spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS). SEPS vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti, a to na Slovenské elektrárne, SEPS a Tepláreň Košice. SEPS vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Balík 100 % akcií SEPS má vo svojom portfóliu Fond národného majetku SR, akcionárske práva k akciám však vykonáva rezort hospodárstva.

(1 EUR = 33,832 SKK)

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
05. január 2025 09:09