Vraj so ziskom
Spoločnosť Transpetrol, ktorá je tranzitným a vnútroštátnym prepravcom ropy, bola od roku 2002 pod manažérskou kontrolou ruského Jukosu, ktorý v nej vlastnil 49 percent akcií. Slovensko za akcie zaplatilo 240 miliónov dolárov (asi 177 miliónov eur). Včera v Londýne sa vlastnícke vzťahy zmenili. Minister Jahnátek so šéfmi Jukosu podpísal zmluvu o spätnom prevode akcií. Tvrdí, že Slovensko na predaji a následnej kúpe dokonca získalo. "Rozdiel mínus 122 miliónov korún je v neprospech Slovenska. Ak zoberieme do úvahy infláciu, tak Slovensko kúpilo späť Transpetrol s výnosom 1,343 miliardy korún (45 miliónov eur, pozn. HN),“ povedal minister.
Svoje prepočty zdôvodnil vývojom hodnoty základného imania firmy či objemom jej peňazí na účte.
Komentár HN |
Jahnátkov ťah Transpetrolom Slovensko sa stalo opäť stopercentným vlastníkom akcií strategického prepravcu ropy cez naše územie – spoločnosti Transpetrol. Splnilo sa tak to, o čo sa už v roku 2004 snažil vtedajší minister hospodárstva Pavol Rusko, teda od krachujúceho ruského Yukosu kúpiť prvou Dzurindovou vládou predaný 49-percentný balík akcií. |
Jahnátek včera naznačil, že Transpetrol nemusí byť posledný. "Slovensko nastúpilo novú éru. Slovensko dostalo naspäť pod kontrolu sto percent akcií jedného zo strategických podnikov,“ povedal minister. Ficova vláda hovorí aj o spätnom ovládnutí Gabčíkova či Slovenského plynárenského priemyslu. Ich vlastníci sa však na rozdiel od Jukosu nedostali do existenčných problémov.
"V dôsledku nelegitímneho útoku Ruskej federácie na spoločnosť Yukos Oil Company, ktorý sa začal v roku 2003, musíme pristúpiť k predaju nášho podielu v Transpetrole,” citovala včera tlačová správa firmy výkonného riaditeľa Brucea Misamorea.
Kabinet Roberta Fica chcel Transpetrol získať späť od svojho nástupu k moci pred necelými tromi rokmi. Jahnátek toto oddialenie zdôvodil opakovanými súdnymi spormi. Podľa neho o akcie Transpetrolu bojovalo šesť spoločností "a bolo do nej zapojených niekoľko štátov a tajných služieb“.
Ako to bolo
Jukos získal 49- percentný balík akcií Transpetrolu v privatizácii v roku 2002. Už o necelé dva roky v decembri 2004 prišiel v aukcii o svoju hlavnú produkčnú divíziu Juganskneftegaz, ktorú získala ruská štátna spoločnosť Rosnefť. Moskovský konkurzný súd v auguste 2006 vyhovel žiadosti konkurzného správcu a vyhlásil bankrot Jukosu. O kontrolu nad spoločnosťou sa odvtedy usilovalo bývalé americké vedenie a ruská exekutíva. Na konci októbra 2007 holandský súd vyhlásil bankrot Jukosu za neplatný a potvrdil, že Bruce Misamore a David Godfrey sú legitímnymi riaditeľmi Jukos Finance B.V. Jahnátek sa v roku 2008 stretol v USA s riaditeľmi Jukos Finance B.V. a deklaroval záujem Slovenska odkúpiť 49-percentný podiel v Transpetrole.
Kritika minulej vlády
Jahnátek s Ficom opakovane kritizujú Dzurindovu vládu za čiastočné privatizácie energetických monopolov. Zastávajú názor, že ak by k ich predaju nedošlo, mohli by pod štátnym manažmentom prinášať zisk. "Činnosť Transpetrolu bola absolútne paralyzovaná. Privatizačná zmluva dávala tvrdé nároky na slovenskú stranu. Kupujúci Jukos nemal žiadne záväzky,“ povedal minister.
Jahnátek tiež včera povedal, že záujem o ropu prúdiacu cez ropovod Transpetrolu stúpa. Podľa neho sa o navýšenie dodávok zo Slovenska zaujímajú okolité štáty.
Prevod akcií Transpetrolu ešte musí odobriť Protimonopolný úrad. "Ukončenie predaja akcií sa uskutoční čo najskôr po schválení transakcie zo strany Protimonopolného úradu a obdržaní súhlasného stanoviska z Fondu národného majetku,“ píše v tlačovej správe Jukosu.