StoryEditor

SR sa stala členom Medzinárodnej energetickej agentúry

30.11.2007, 15:11
Autor:
SITASITA

Slovenská republika sa v piatok stala oficiálnym členom Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA). Počet členov IEA sa tak zvýšil na 27. Potvrdil to generálny riaditeľ agentúry Nobuo Tanaka. "Krajina zohráva dôležitú úlohu v európskom reťazci dodávok energií. Jej geografická poloha ako kľúčovej krajiny pre tranzit energií v strednej a východnej Európe znamená, že členstvo významne podporí prítomnosť IEA a energetickú bezpečnosť v regióne," uviedol Tanaka.
Slovensko podľa agentúry splnilo základnú podmienku členstva v IEA, keďže disponuje núdzovými verejnými a priemyselnými zásobami ropy na viac ako 100 dní. Podobne ako ostatné členské krajiny IEA prijala SR aj program obmedzenia dopytu. Vstup Slovenska do IEA by malo v najbližších mesiacoch nasledovať Poľsko, ktoré v súčasnosti prechádza prístupovým procesom.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vznikla v roku 1974 ako reakcia na prvý ropný šok. Je to nezávislá organizácia krajín dovážajúcich ropu v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). V súčasnosti sa IEA zaoberá politikou energetickej efektívnosti, trhovými reformami, politikou boja proti klimatickým zmenám, ako aj spoluprácou v oblasti energetických technológií.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
25. september 2023 16:23