Tento krok nasledoval po štvrtkovom rozhodnutí švajčiarskeho najvyššieho súdu, ktorý zablokoval návrh švajčiarskej vlády vydať Rusku dokumenty týkajúce sa bankových účtov bývalých vlastníkov Jukosu, vrátane Michaila Chodorkovského a Platona Lebedeva, a niektorých ďalších firiem. Právnici Chodorkovského a Lebedeva privítali toto rozhodnutie.
Jukos, kedysi najväčšia ruská ropná spoločnosť, sa dostal do problémov, keď mu ruské daňové úrady vyrubili pohľadávku za nezaplatené dane. Jukos potom v decembri 2004 prišiel v nútenej aukcii o svoju hlavnú produkčnú divíziu Juganskneftegaz, ktorú získala spoločnosť Rosnefť. Vlastníkov spoločnosti Michaila Chodorkovského a Platona Lebedeva v roku 2005 vzali do väzby za podvod a daňové úniky. Moskovský konkurzný súd 1. augusta minulého roka vyhovel žiadosti konkurzného správcu a vyhlásil bankrot Jukosu.
Jukos v roku 2002 získal 49-percentný balík akcií slovenskej spoločnosti Transpetrolu za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel. Minoritný 49-percentný podiel spoločnosti Transpetrol v polovici augusta tohto roka ruský štátom kontrolovaný ropný gigant Rosnefť získal v aukcii zahraničné aktíva zbankrotovanej spoločnosti Jukos vrátane 49-percentného podielu v slovenskej spoločnosti Transpetrol.