StoryEditor

Švajčiarsko odblokovalo zmrazené účty Jukosu

25.08.2007, 08:50
Autor:
SITASITA
Švajčiarske súdne orgány v piatok oznámili, že odblokovali všetky zmrazené účty týkajúce sa ruskej zbankrotovanej ropnej firmy Jukos, v hodnote 200 až 300 mil. švajčiarskych frankov (CHF).

Tento krok nasledoval po štvrtkovom rozhodnutí švajčiarskeho najvyššieho súdu, ktorý zablokoval návrh švajčiarskej vlády vydať Rusku dokumenty týkajúce sa bankových účtov bývalých vlastníkov Jukosu, vrátane Michaila Chodorkovského a Platona Lebedeva, a niektorých ďalších firiem. Právnici Chodorkovského a Lebedeva privítali toto rozhodnutie.

Jukos, kedysi najväčšia ruská ropná spoločnosť, sa dostal do problémov, keď mu ruské daňové úrady vyrubili pohľadávku za nezaplatené dane. Jukos potom v decembri 2004 prišiel v nútenej aukcii o svoju hlavnú produkčnú divíziu Juganskneftegaz, ktorú získala spoločnosť Rosnefť. Vlastníkov spoločnosti Michaila Chodorkovského a Platona Lebedeva v roku 2005 vzali do väzby za podvod a daňové úniky. Moskovský konkurzný súd 1. augusta minulého roka vyhovel žiadosti konkurzného správcu a vyhlásil bankrot Jukosu.

Jukos v roku 2002 získal 49-percentný balík akcií slovenskej spoločnosti Transpetrolu za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel. Minoritný 49-percentný podiel spoločnosti Transpetrol v polovici augusta tohto roka ruský štátom kontrolovaný ropný gigant Rosnefť získal v aukcii zahraničné aktíva zbankrotovanej spoločnosti Jukos vrátane 49-percentného podielu v slovenskej spoločnosti Transpetrol.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
06. jún 2023 21:47