Slovenské elektrárne, a.s., ako prevádzkovateľ jadrových zariadení, v rokoch 2005 a 2006 odviedli do Národného jadrového fondu (NJF) celkovo 4,111 mld. Sk. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca SE Juraj Kopřiva, je to dostatočné množstvo finančných prostriedkov, ktoré slúžia na likvidáciu jadrových zariadení. "SE rešpektujú platné znenie zákona. Znamená to, že ročne platia 350 tis. Sk na jeden megawatt inštalovaného výkonu jadrového zariadenia. K tejto sume sa pripočítava 5,95 % výnosov z produkcie jadrových zariadení. Táto rezerva vytváraná v tzv. jadrovom fonde je na likvidáciu jadrových zariadení v budúcnosti viac než postačujúca," dodal Kopřiva.
Na účte NJF by malo byť na konci tohto roka podľa návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2008 až 2010 celkovo 19,565 mld. Sk. O tri roky by mal mať jadrový fond na svojom účte už 26,309 mld. Sk. Výdavky NJF by mali byť v budúcom roku vo výške viac ako 2 mld. Sk. Tie by mali smerovať na vyraďovanie jadrových zariadení vrátane nakladania s rádioaktívnymi odpadmi v lokalite Jaslovské Bohunice, na prevádzku regionálneho úložiska rádioaktívneho odpadu a na vývoj hlbinného úložiska.
Finančné prostriedky v jadrovom fonde sú súčasťou verejných financií a sú tvorené minimálne v rovnakej výške ako doteraz, t. j. približne v sume 2,6 mld. Sk za rok. Na jadrový fond okrem prevádzkovateľov jadrových zariadení prispievajú aj odberatelia elektrickej energie. Koneční spotrebitelia uhrádzajú v rámci mixu dodanej elektriny 1 % z predajnej ceny elektriny. Tak by mali odberatelia postupne vyrovnať deficit finančných prostriedkov v objeme približne 15 mld. Sk nevyhnutných na likvidáciu jadra. Odberatelia by mali túto úhradu odvádzať počas 20 rokov od vzniku NJF. Fond vznikol v júli minulého roka transformáciou Štátneho fondu likvidácie jadrovoenergetických zariadení. Zdroje jadrového fondu sú určené na vyraďovanie jadrových zariadení a nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi, ako aj na správu jadrového fondu.
StoryEditor