Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v pondelok ministerstvo dalo do medzirezortného pripomienkového konania.
Návrh novely odstraňuje existujúce hranice maximálnych vymeriavacích základov pre výpočet poistného do väčšiny fondov, spravovaných Sociálnou poisťovňou. Dopad návrhu v praxi tak pocítia všetci, ktorých hrubý mesačný príjem presahuje 1,5-násobok priemernej mzdy, teda maximálny vymeriavací základ pre platenie poistného na nemocenské poistenie. Ministerstvo ďalej navrhuje odstránenie maximálneho vymeriavacieho základu pre odvody do dôchodkového systému. Ten je v súčasnosti ohraničený trojnásobkom priemernej mzdy. Poistenci s vyššími príjmami tak budú platiť odvody z už neobmedzených vymeriavacích základov. Výška vyplácaných dávok však má ostať nezmenená. Podľa odhadov ministerstva túto zmenu pocíti na svojich príjmoch takmer štvrť milióna ekonomicky aktívnych poistencov.
Novinkou je aj sprísnenie podmienok pre priznanie predčasného starobného dôchodku. Podľa nových pravidiel budú môcť o tento dôchodok požiadať len tí, ktorým do dovŕšenia dôchodkového veku chýbajú najviac dva roky. Na rozdiel od dnešného stavu však budú musieť skončiť prípadný zamestnanecký pomer. "Prax ukázala, že tento účel naplnený nebol a vo väčšine prípadov sa predčasný starobný dôchodok stal atraktívnou alternatívou zabezpečenia príjmu k príjmu dosahovanému z výkonu zárobkovej činnosti. Súčasne s takouto praxou sa výrazne eliminovali účinky významného reformného kroku, a to predĺženia dôchodkového veku, čo negatívne ovplyvňuje hospodárenie Sociálnej poisťovne," uvádza sa v návrhu novely.
Navrhované zmeny v dôchodkovom systéme majú podľa ministerstva "prispieť k zreformovaniu systému dôchodkového poistenia s cieľom dosiahnuť vytvorenie spravodlivého dôchodkového systému". Takýto systém má byť "udržateľný a financovateľný v meniacich sa ekonomických podmienkach s väčšou mierou solidarity." Zásadných zmien by sa od budúceho roka mal dočkať kapitalizačný pilier, čo pocítia najmä dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Ministerstvo práce navrhuje, aby každý z ich súčasných klientov dostal možnosť výstupu z kapitalizačného piliera a návratu do Sociálnej poisťovne. Ministerstvo tak upustilo od návrhu, ktorý prezentovalo v analýze dopadov zavedenia kapitalizačného piliera na hospodárenie Sociálnej poisťovne a v ktorom uvažovalo o umožnení odchodu z druhého piliera len pre poistencov starších ako 40 rokov. Možnosť vstúpiť do kapitalizačného piliera a stať sa klientom DSS však dostávajú aj tí, ktorí tak doposiaľ neurobili. Ich počet odhaduje ministerstvo práce na približne 5 tis. osôb.
MPSVR odhadlo, že všetky ustanovenia navrhované v novele by sumárne mali zlepšiť bilanciu Sociálnej poisťovne už v budúcom roku o 11,525 mld. Sk. V rokoch 2009 a 2010 by sa bilancia mala zlepšiť každý rok o vyše 10 mld. Sk a v roku 2011 o 11,275 mld. Sk.
StoryEditor
MPSVR navrhlo zvýšenie odvodov pre štvrť milióna poistencov
Od budúceho roka chce Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zlepšiť bilanciu Sociálnej poisťovne najmä z peňazí vyšších príjmových skupín obyvateľstva. Pre výpočet ich povinných odvodov už nebudú platiť žiadne obmedzenia.