Centrálne banky musia venovať veľkú pozornosť finančným trhom, hoci existujú výrazné signály, že svetová ekonomika prekoná súčasné problémy. Uviedol to dnes vo švajčiarskom Bazileji prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet po rokovaniach skupiny 10 (G10), ktorá predstavuje vedenie Banky pre medzinárodné platby (BIS). BIS sa často označuje aj za centrálnu banku centrálnych bánk sveta.
"Teraz nie je čas na sťažnosti," dodal Trichet, lebo súčasná situácia "vyžaduje pozorné sledovanie situácie a jej vyhodnocovanie".
Guvernéri najsilnejších členských bánk BIS sa radili dva dni o situácii a o tom ako riešiť aktuálne problémy. Protismerné pohyby na finančných trhoch zasiahli celý svet. Rastú obavy, do akej miery sa banky angažovali v poskytovaní svojich finančných zdrojov americkým hypotekárnym ústavom. Tie ich požičiavali ľuďom, neschopným ich splatiť. Obavy o rozsah krízy spôsobil prudké sprísnenie úverových podmienok.
"Budeme musieť veľmi starostlivo sledovať, čo sa deje, najmä v Spojených štátoch," dodal Trichet. "V ostatnom svete, môžem povedať, vidíme vcelku dobré základy. Môžeme očakávať, že vo veľkom počte krajín bude ekonomika rásť."
Trichet poznamenal, že americká centrálna banka, Fed, uviedla, že v americkej ekonomike bude výpadok. Súčasne však zdôraznil, že sa vývoj v Spojených štátoch bude musieť analyzovať súbežne s vývojom v ostatných ekonomikách.
StoryEditor