StoryEditor

Odbory žiadajú zvýšiť a ďalej valorizovať mzdy

23.09.2007, 13:05
Autor:
SITASITA
Zamestnancom v zdravotníctve hrozí podľa Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) pokles zárobkov.

Na príčine je podľa Výkonného výboru SOZ novela Zákonníka práce, ktorá obmedzila počet nadčasov. "Napriek výnimke v limite počtu hodín v jednom týždni to mnohým zdravotníkom nestačí," upozornil vo svojom vyhlásení výkonný výbor SOZ. Odbory preto žiadajú adekvátne ohodnotenie a pravidelnú valorizáciu miezd.

Ako odbory upozorňujú, verejnosť už dávno prijala, že najmä lekári pracujú nadpočet hodín a prekračujú všetky limity nadčasovej práce. "Čas strávený na pracoviskách a poskytovanie služieb pre záchranu zdravia a životov im umožňuje aspoň čiastočné udržanie "adekvátnej" životnej úrovne, ktorá v rámci spoločenského postavenia zdravotníkom patrí. Sme svedkami toho, s čím nemôžeme byť spokojní, a tým je zneužívanie práce vysokokvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov celou spoločnosťou, veď je nemálo profesií s nižším stupňom vzdelania i zodpovednosti, ktoré majú svoju hodinovú mzdu podstatne vyššiu," uvádza SOZ. Podľa odborárov tento stav ohrozuje priamo stabilitu zdravotnej starostlivosti, keďže hrozí, že mnohí zdravotníci tento problém vyriešia odchodom za prácou mimo Slovenska alebo odchodom z rezortu.

Okrem zvýšenia platov by sa podľa SOZ mala riešiť problematika zamestnávania absolventov lekárskych fakúlt v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku. "Množstvo mladých lekárov odchádza do zahraničia hneď po ukončení štúdia alebo v prvých rokoch praxe. Odchádzajú však nie len lekári, ale aj zdravotné sestry a iní odborníci," varuje SOZ.

SOZ nepovažuje za riešenie problémov príchod lekárov a personálu zo zahraničia. "Čo by ich motivovalo tu zostať, veď len o pár stoviek kilometrov sú štáty, v ktorých si omnoho lepšie cenia ich prácu a tým ich aj lepšie platia? Je nám ľahostajné, že z peňazí daňových poplatníkov vychovávame odborníkov pre EÚ?" kladie otázky SOZ.

Odborový zväz je presvedčený, že riešenie problematiky zdravotníctva nie je možné bez dostatočného navýšenia finančných zdrojov tak, ako to uvádza Programové vyhlásenie vlády SR. "Tieto zdroje by sa mali použiť na zvýšenie kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti, ako aj na zlepšenie ohodnotenia práce zamestnancov," nazdáva sa SOZ.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
29. marec 2023 14:53