StoryEditor

Naše banky čaká nová daň. Najvyššia v eurozóne

20.10.2011, 12:05
Autor:
TASRTASRČTKČTK
Aktualizované | Slovensko od budúceho roka uvalí na banky osobitnú daň.

Štát si sľubuje, že od peňažných ústavov vyberie navyše asi 83 miliónov eur ročne. To zodpovedá šestine ich minuloročného čistého zisku. Podľa asociácie bánk bude podiel bankovej dane na aktívach sektora najvyšší v eurozóne.

Komerčné banky pôsobiace na Slovensku budú od budúceho roka odvádzať sumu vo výške 0,4 percenta z vybraných pasív na osobitný účet štátnych finančných aktív. Rozhodli o tom dnes poslanci Národnej rady, keď širokou podporou 144 hlasov definitívne schválili zákon o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií.

Väčšina snemovne predtým odmietla dva návrhy Smeru-SD, ktorý chcel presadiť, aby banky platili osobitný odvod až vo výške 0,7 percenta. Najsilnejšia opozičná strana zároveň chcela zabrániť, aby banky osobitné zdanenie prenášali na svojich klientov v cenách služieb.

Základom pre výpočet osobitného odvodu budú pasíva bankových subjektov znížené o sumu vlastného imania a hodnotu vkladov chránených už dnes systémom ochrany vkladov. Odvody platené v pravidelných štvrťročných splátkach budú odvádzané na osobitný účet štátnych finančných aktív, čím sa vytvorí špeciálny rezervný fond.

Cieľom je podľa rezortu financií vytvorenie mechanizmov podieľania sa finančných inštitúcií na nákladoch finančných kríz, zabezpečenie spravodlivého rozdelenia záťaže, ako aj predchádzanie vzniku rozsiahlych výdavkov pre daňových poplatníkov v prípade riešenia budúcich kríz. Banky by takto mali byť stimulované obmedzovať systémové riziká a chrániť tak stabilitu slovenského finančného sektora.

Kritikom selektívneho zdaňovania bankového sektora minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) odkázal, že bankovníctvo je špecifické tým, že podniká prevažne s cudzími peniazmi. Keď padne banka, nie je to len problém jej vlastníkov, ale aj klientov a daňových poplatníkov.

"Preto je legitímne sa na tento sektor pozerať inak ako na bežné podnikateľské subjekty. Preto je legitímne, ak sú s nevyhnutnou záchranou a sanovaním bankového sektora spojené náklady, aby si štát na krytie takýchto nákladov vytváral rezervy," zdôraznil Mikloš s tým, že výnos bankového odvodu nechce vláda minúť, ale odložiť do špeciálneho fondu.

Predseda Smeru-SD vyhlásil, že koalícia pohrdla 100 miliónmi eur, keď neschválila vyššiu bankovú daň. "Hlásime sa k zavádzaniu takýchto daní, ako je banková daň, k vyššiemu zdaňovaniu subjektov, ktoré majú neprimerane vysoké zisky, hovoríme o zdaňovaní dividend, pokiaľ ich fyzická osoba použije na súkromné účely, aj o milionárskej dani pre fyzické osoby," avizoval líder Smeru-SD s tým, že pohľad na spôsob zostavovania štátneho rozpočtu bude jednou zo zásadných tém pri povolebných diskusiách na jar budúceho roka.

Slovenská banková asociácia zavedenie bankovej dane opakovane kritizovala, podľa nej ide o krátkozraký krok s možným negatívnym dopadom na bankový sektor aj klientov finančných inštitúcií. Už vládny návrh prináša druhý najvyšší odvod v Európskej únii po Maďarsku a v prípade úspechu opozičného návrhu by bol podľa bankárov úplne najvyšší.

01 - Modified: 2005-04-11 12:25:17 - Feat.: 0 - Title: Ruské ministerstvo zahraničných vecí varovalo občanov pred cestou do Nepálu 02 - Modified: 2005-04-11 12:29:00 - Feat.: 0 - Title: EuroTel zmení od 2. mája obchodné meno na T-Mobile Slovensko
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
31. december 2025 13:14