Nová rumunská vláda chce zahraničných investorov do krajiny prilákať nízkymi daňami. Od 1. januára kabinet premiéra Calina Popescua Tariceanua sadzby podnikateľskej dane upravil veľmi výrazne smerom nadol -- z 25 na 16 percent. Nové pásmo platí aj pre oblasť príjmov fyzických osôb, kde najvyššia sadzba doteraz dosahovala až 48 percent. Vzhľadom na blížiaci sa vstup krajiny do Európskej únie -- pravdepodobne v rokoch 2007 -- 2008 -- sú nutné i niektoré ďalšie reformy. Boj o miesta a presadzovanie skupinových záujmov vo vnútri vlády však tempo zmien spomaľuje.
Od decembra minulého roku je v Bukurešti pri moci koaličná vláda, zložená zo štyroch subjektov -- národných liberálov (ku ktorým patrí aj premiér), demokratov, humanistov a strany maďarskej menšiny. Predchádzajúce štyri roky v Rumunsku vládli sociálni demokrati bývalého predsedu vlády Adriana Nastaseho. Tí však v decembrovom meraní síl svoje pozície neobhájili. Zmena sa udiala i na poste hlavy štátu, kde Iona Iliescua teraz nahradil dakedajší bukureštský primátor Traian Basescu.
Dynamiku politického vývoja bude mať v rukách zrejme predovšetkým Basescu. Naznačil už, že mieni ostro zakročiť proti korupcii a zneužívaniu moci. "Daňoví podvodníci patria za mreže -- a platí to pre veľké i malé ryby," uviedol nedávno. Pri návšteve ministerstva vnútra tiež vysokých policajných úradníkov nabádal, aby sa v styku s občanmi vzdali arogancie. "Pokazené jablká vo vlastných radoch musíte vyradiť sami," znie jeho posolstvo. Okrem toho plánuje aj decentralizáciu štátnej správy.
Prezident tlačí na urýchlenie reforiem -- i daňových. Diskutuje sa napríklad o znížení dane z pridanej hodnoty, ktorá je v súčasnosti devätnásťpercentná. Naproti tomu daň z dividend sa už zvýšila, a to z piatich na desať percent. Na programe dňa je aj zmenšenie štátneho vplyvu v ekonomike, privatizácia veľkých podnikov, ako aj liberalizácia pracovného práva a justičná reforma. Predovšetkým však krajina potrebuje pokročiť v prípravách na vstup do únie. "Rumunsko musí v prospech tohto cieľa vynaložiť všetky sily," diplomatickým slovníkom situáciu opisuje Jonathan Scheele, vedúci stálej delegácie EÚ v Bukurešti.
Vládna koalícia sa však zatiaľ viac prie o vplyvné a súčasne výnosné miesta prefektov, ako sa tu nazývajú najvyšší činitelia oblastnej správy. Čulá je pritom najmä Humanistická strana, malý politický subjekt, ktorý predtým podporoval sociálnu demokraciu.
"Jej správanie je nemorálne," uviedol prezident Basescu v rozhovore pre denník Adevarul. Bukureštskí pozorovatelia sa preto už obávajú opakovania situácie spred štyroch rokov, keď sa vtedajšia koalícia občianskych strán rozpadla v dôsledku rozporov.
Pokojné obdobie neprežívajú ani porazení sociálni demokrati. Hlavnými protagonistami vnútrostraníckeho sporu o smerovanie politiky sú Adrian Nastase a Ion Iliescu. Prvý z nich sa hlási k liberálnemu a proeurópskemu kurzu, kým Iliescu je vraj aj naďalej prívržencom "staroľavičiarskych fantázií". (hn/gaf)
StoryEditor
Rumunská vláda sa háda, rumunský prezident tlačí na reformy
Nová rumunská vláda chce zahraničných investorov do krajiny prilákať nízkymi daňami. Od 1. januára kabinet premiéra Calina Popescua Tariceanua sadzby podnikateľskej dane upravil veľmi výrazne smerom nadol -- z 25 na 16 percent.