Európska komisia začala presadzovať návrhy podporujúce legálnu ekonomickú migráciu. Hľadá riešenia, ktoré do krajín únie pritiahnu ľudí, ktorí do EÚ neprichádzajú pre porušovanie ľudských práv či vojenský konflikt v ich domácej krajine, ale za prácou, lepším zárobkom a vyšším životným štandardom. Návrhy Komisia zhrnula v Zelenej knihe. Ako to dosiahnuť, zverejnila 21. decembra v pláne na obdobie 2006 až 2009. Ide o Strategický plán legálnej migrácie, ktorý spoločne predložili Franco Frattini, komisár pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť, a Vladimír Špidla, komisár pre zamestnanosť a sociálne veci. Konkrétne legislatívne návrhy Komisia začne realizovať v roku 2007.
Legálna migrácia pomôže únii vyriešiť demografické zmeny (starnutie populácie, pokles natality), ktorých dôsledkom je, že v Európe chýbajú ľudia na pracovné miesta, ktoré by udržali ekonomické postavenie únie.
Európska komisia sa takýmto spôsobom chce vyrovnať s problémom nelegálnej migrácie, keď nekvalifikované pracovné miesta obsadzujú nelegálni imigranti. Keďže v krajine nie sú registrovaní, nemôžu prispievať daňami ani využívať sociálne služby, ako je zdravotná starostlivosť.
Podľa európskeho komisára Franca Frattiniho jedným z návrhov bude zavedenie viacročných pracovných povolení. Tie umožnia sezónnym pracovníkov, aby prichádzali do EÚ počas piatich rokov vždy na šesť mesiacov bez toho, aby museli stále žiadať o nové povolenie. Únia sa tak chce vyhnúť problému s imigrantmi, ktorí v krajine únie ostávajú dlhšie ako im to umožňujú víza, pretože sa obávajú, že ďalší rok im už nebude umožnený vstup.
"Tento strategický plán je veľmi dôležitý, lebo je výsledkom dlhodobého procesu, ktorý vychádzal z praktických potrieb krajín a nebol len iniciatívou nadriadených orgánov," povedal Frattini. Podľa Špidlu "imigrácia mala vždy dve tváre. Na jednej strane predstavovala pozitívny vývoj, ale zároveň vytvárala problémy, ktoré bolo potrebné riešiť. Ak má byť prisťahovalectvo pre Európu prínosom, musíme fenomén legálnej migrácie zvládnuť logicky premysleným, predvídateľným a účinným spôsobom. Imigrácia musí prospievať európskemu hospodárstvu, krajinám pôvodu prisťahovalcov i samotným migrujúcim pracovníkom."
Ako vyzerá plán migrácie
Cieľom legislatívnych opatrení je vypracovať úpravu podmienok vstupu a pobytu pracovníkov, ktorí sú občanmi tretích štátov. Plán je orientovaný na zvyšovanie nevyhnutných znalostí a vedomostí a výmenu informácií v oblasti prisťahovalectva. Jeho súčasťou sú návrhy poskytovania finančných prostriedkov na podporu a zlepšovanie integrácie ekonomických migrantov a ich rodinných príslušníkov na pracovnom trhu. Ide tiež o opatrenia zamerané na efektívnejšie riadenie tokov medzinárodnej migrácie, ktoré si vyžadujú spoluprácu a podporu krajín pôvodu prisťahovalcov.
EÚ nemieni centrálne stanoviť kvóty migrantov, ktorým majú krajiny únie umožniť legálny vstup na pracovný trh. Toto rozhodnutie bude naďalej len v kompetencii členských krajín.
Nariadenie Komisie bude mať rámcový charakter. Bude obsahovať základné práva pracujúcich migrantov, pričom podmienkami vstupu či usídlenia sa v krajine sa budú zaoberať štyri špecifické nariadenia. Dôležité postavenie v novom systéme budú mať Európske služby zamestnanosti EURES so svojím portálom o pracovnej mobilite.
Úspech migračnej politiky bude závisieť od úspešnosti integrácie migrantov. Migračná politika preto bude koordinovaná s existujúcou politikou integrácie.