- Východniari v hlavnom meste
- Európa len pre kresťanov?
- Evanjelici pod Malými Karpatmi
- Biblia a noviny
- Kríž a la pop
Na Slovensku absolútne dominantná rímskokatolícka cirkev získa v tomto roku od štátu takmer 380 miliónov. Okrem platov farárov ich využije na chod ústredí -- diecézne a arcidiecézne úrady a Konferenciu biskupov Slovenska (tá má v rozpočte od štátu 3,6 milióna korún).
Rímskokatolícka podobne ako ostatné cirkvi nahlasuje počty duchovných, podľa ktorých sa určujú prostriedky. V priebehu roka sa čísla korigujú podľa reálneho stavu. Je to pomerne zložitý účtovnícky systém, v ktorom musia byť veľmi presne vyúčtované položky. Štátne peniaze podliehajú rezortnej kontrole z ministerstva kultúry.
Skromná výplata. "Momentálne je priemerný plat duchovných okolo 9 500 Sk. Nástupný plat absolventa bohosloveckej fakulty dosahuje 5 080 korún. S hodnostnými príplatkami sa mu ledva podarí prekročiť hranicu minimálnej mzdy," hovorí Ján Juran, riaditeľ cirkevného odboru ministerstva kultúry.
"Arcibiskup s vyše 30-ročnou praxou zarobí 11-tisíc hrubého", pripomína Marián Gavenda, hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS).
V cirkvách, kde sa duchovní môžu ženiť, je takáto výplata dosť veľký problém. Cirkev navyše nie je ani rozpočtovou ani príspevkovou organizáciou a preto sa na platy duchovných sa nevzťahuje žiadna automatická valorizácia. "Pre platy duchovných platí nariadenie vlády 578 z roku 1990, ktoré bolo novelizované nariadením vlády 187 z roku 1997," hovorí Juran.
Štyri bez koruny. Podľa ostatného sčítania obyvateľov sa viac ako 4,4 milióna Slovákov hlási k niektorému z vierovyznaní. Na Slovensku funguje oficiálne 16 cirkví. Každá z nich má právo požiadať o príspevok zo štátneho rozpočtu. Túto možnosť využíva dvanásť. Nie je to ojedinelý model. Majú ho v Česku, Grécku, Luxembursku či Belgic...
Zostáva vám 85% na dočítanie.