StoryEditor

Rakúsko

05.04.2004, 00:00
Sedemročné obmedzenie na voľný pohyb pracovných síl je vyjadrením strachu z lacnej pracovnej sily

Nízka miera nezamestnanosti (okolo 4 %) evidentne nie je pre Rakúsko dôvodom na otvorenie pracovného trhu, ale skôr na ostražitosť. Preto budú od mája Slováci a ďalší "noví Európania" ešte sedem rokov potrebovať na prácu v Rakúsku povolenie.
Vybavuje ho zamestnávateľ. Najľahšie ho získajú kvalifikovaní odborníci z oblasti informačných technológií a nových médií, ktorí sú v Rakúsku veľmi žiadaní. Sezónni pracovníci (najmä v turistických oblastiach) dostanú povolenie maximálne na pol roka bez možnosti predĺžiť ho. Na zbery v poľnohospodárstve sa vydávajú povolenia maximálne na šesť týždňov.
Pracovný trh. Najviac pracovných príležitostí je pochopiteľne vo Viedni a jej okolí. Zaujímavé je, že podľa prognostikov budú na trhu práce v nasledujúcom období úspešnejšie ženy než muži. Vyplýva to najmä zo štruktúry pracovných miest. Uplynulý rok sa vytvorilo najviac nových pracovných príležitostí v administratíve, sociálnej a zdravotníckej starostlivosti a maloobchode. Naopak, pokles počtu pracovných miest v stavebníctve, vo verejných službách, v doprave a telekomunikáciách sa už druhý rok nedarí zastaviť. Pracovné agentúry majú problém obsadiť vyššie pozície v reklamných agentúrach, pozíciu rušňovodič a rovnako stále hľadajú záhradníkov a záhradkárov.
Jednou z podmienok na získanie zamestnania v Rakúsku je kvalifikácia -- uznávanie certifikátov, diplomov a iných osvedčení o vzdelaní a kvalifikácii...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/iformat, menuAlias = iformat, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
26. jún 2022 04:52