12.07.2004, 00:00
Spojené štáty sú tradičným magnetom pre všetkých, ktorí snívajú o lepšom živote. Americký pracovný trh je však neúprosný -- prežijú iba tí, ktorí dokážu pre svoj džob obetovať takmer všetko.

Spojené štáty si napriek nedávnej recesii a relatívne vysokej nezamestnanosti (5,6 %) zachovali hlad po zahraničných pracovných silách. Na ich pracovnom trhu sa uplatnia najmä dve kategórie ľudí: vysoko kvalifikovaní profesionáli a lacné pracovné sily, ktoré sa uspokoja s minimálnou mzdou bez sociálnych istôt.
Pracovné povolenie. Existuje niekoľko spôsobov, ako získať pracovné povolenie v USA. V prípade kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá chýba na americkom pracovnom trhu, musí za záujemcu podať žiadosť (petition) potenciálny americký zamestnávateľ. Najväčšiu šancu majú špičkoví odborníci vo vede a výskume, zdravotnícky personál, ale aj umelci a športovci. Šancu na pracovné vízum majú aj slovenskí zamestnanci nadnárodných koncernov, ktorí sú oficiálne preložení do USA.
Ďalším populárnym spôsobom je takzvaná Zelená karta. V snahe o etnickú diverzifikáciu emigrácie zaviedli USA lotériu, v ktorej sa prostredníctvom kvót uprednostňujú záujemcovia z krajín, ktoré majú v celkovej imigrácii do USA menšie percentuálne zastúpenie. Žrebuje sa raz ročne a slovenskí záujemcovia získali v roku 2003, počas posledného žrebovania, 392 kariet. Žiadosť o Zelenú kartu je bezplatná, dá sa získať prostredníctvom oficiálnych zdrojov (www.dvlottery.state.gov alebo cez veľvyslanectvo USA v Bratislave). Žiadateľ sa tak vyhne mnohým nástrahám zo strany podvodníkov, ktorí vyberajú poplatky za sprostredkovanie žiadosti.
Východná Európa v posledných rokoch objavila aj výhody programu Work & Travel (Pracuj a cestuj), ktorý študentom umožňuje tráviť pracovné prázdniny za oceánom a americkým zamestnávateľom zabezpečuje lacné sezónne pracovné sily najmä v oblasti hotelierstva, reštauratérstva a záhradníctva. Na Slovensku má program osem oficiálnych partnerských agentúr (www.workandtravelusa.net).
Obmedzené pracovné povolenie získa automaticky aj držiteľ študentských víz a študijných pobytov. V prípade ženatých poslucháčov amerických univerzít sa povolenie vzťahuje aj na ich manželky a manželov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
22. jún 2022 22:46