StoryEditor

Záleží na prvom dojme?

25.08.2003, 00:00

Dôraz na prvý dojem je jedna z najčastejších chýb, ktorej sa dopúšťame pri hodnotení iných. Napriek tomu má významnú úlohu pri prvom stretnutí partnerov, napríklad na pracovnom pohovore alebo obchodnom rokovaní.
Niekoľko sekúnd. Aj keď sa tento spôsob hodnotenia kritizujeme, zrejme sa ho nikdy nezbavíme. Obraz, ktorý si o druhom vytvoríme v priebehu 30 sekúnd až štyroch minút, v nás pretrvá i roky. Je zrejmé, že za niekoľko sekúnd nestihneme vypovedať veľa: otvoriť dvere, pozdraviť, predstaviť sa, povedať niekoľko formálnych fráz. To stačí, aby partnerovi bolo jasné minimálne to, či mu ste alebo nie ste sympatický, a podľa toho sa naladil na ďalší priebeh stretnutia.
Na čo sa spolieha? Na veľmi nekonkrétne ukazovatele, ako sú úsmev, stisk ruky, vôňa, výzor. V reči čísel sa na vyvolaní určitého prvého dojmu podieľa vzhľad 55 percentami, hlas má 38 percent a obsah slov iba sedem.
Našťastie, pri pracovnom pohovore alebo obchod...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/kariera-spolocnost, menuAlias = kariera-spolocnost, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
06. jún 2023 12:43