Produkcia ocele vo svete, ktorú podporuje najmä veľký dopyt v Číne, od januára tohto roka prekročila v pondelok jednu miliardu ton. V dejinách produkcie tejto suroviny je to najvyššie množstvo, aké sa vyrobilo v priebehu jedného roka. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie International Iron and Steel Institute (IISI) uverejnené v Paríži.
Podľa inštitútu IISI, ktorý zbiera informácie zo 62 najväčších krajín vyrábajúcich oceľ, svetová produkcia tejto komodity predstavovala 945,2 milióna ton od januára do novembra, čo je nárast o 9 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Viac než štvrtina produkcie pochádza z čínskych oceliarní.
Podľa odborníkov IISI pri priemernej produkcii 2,8 milióna ton ocele za deň bola hranica jednej miliardy ton prekročená pondelok 20. decembra. Vlani svetová produkcia ocele dosiahla 968,3 milióna ton, pripomenula agentúra AFP.
Experti v oceliarskom odvetví očakávali prekročenie hranice miliardy ton v tomto roku a zároveň predpovedajú, že vysoká úroveň výroby bude pokračovať v roku 2005 aj v ďalších rokoch. Odborník na oceľ z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Franco Mannato skonštatoval, že zvýšená produkcia ocele bude pokračovať aspoň dva roky. Mannato pripustil, že jeho prognózy na tento rok, podľa ktorých sa malo vyrobiť 1,018 miliardy ton ocele, sa prekročia. V roku 2005 sa výroba ocele má pohybovať okolo 1,063 miliardy ton, dodal.
Aj v budúcich rokoch má produkciu ocele ťahať silný dopyt v Číne, čo odborníci dávajú do súvislosti aj s výstavbou infraštruktúry v rámci príprav na olympijské hry v Pekingu v roku 2008.
Za prvých 11 mesiacov tohto roka sa výroba ocele v Číne zvýšila o 22,1 percenta na 245,3 milióna tony, v 25-člennej Európskej únii o 5,1 percenta na 177,9 milióna ton, v štátoch bývalého Sovietskeho zväzu o 5,9 percenta na 102,5 milióna ton, v Severnej Amerike o 7,7 percenta na 122,4 milióna ton a v Japonsku o 1,9 percenta na 103,1 milióna ton.
StoryEditor