Aj Česi chcú mať svoje šampanské, preto žiadajú Európsku úniu (EÚ) o vlastné označenie podľa miesta pôvodu. Okrem všeobecných názvov, ako je česká rasca, med alebo pivo, žiadajú asi o 30 konkrétnejších názvov. "Všeobecný názov České pivo má byť pre všetky pivovary, ktoré budú dodržiavať určité pravidlá. Je to taká poistka preto, aby sa tu stále varilo dobé pivo," tvrdí šéf Zväzu pivovarov ČR Jan Veselý.
Ako uviedla Mladá fronta Dnes, potraviny s označením české tak dopĺňajú názvy napríklad -- Nošovické kysané zelí, Jihočeská niva, Pardubický perník alebo Štramberské uši. Česi nie sú jediní, ktorí dodali únii svoje názvy. Označovať pôvodom chcú svoje potraviny aj ďalší noví členovia európskeho spoločenstva. Na listine čakateľov je napríklad aj Slovenská bryndza.
Všetky názvy vychádzajúce z miesta pôvodu musia potvrdiť úradníci Európskej únie. Tie, ktoré neschvália, prestanú platiť aj na území príslušnej krajiny. Niektoré označenia pôvodu tak ich zástupcovia vôbec nemali odvahu poslať do Bruselu na posúdenie.
Český patentový úrad ich pritom má zapísaných 200. V ČR tak zostalo Plzenské pivo, ale aj napríklad saláma Vysočina, Všestarská mrkev a cibule alebo Bavorovské jahody. Veľa názvov majú navyše výrobcovia už zapísané ako ochranné známky, napríklad Bohemia Sekt.
Zatiaľ jediný, kto využíva ochranu označenia podľa miesta pôvodu, sú budějovické pivovary s označením Budějovické a Českobudějovické pivo.
O nové označenia pritom nežiadajú iba nováčikovia v únii, ale na schválenie čakajú aj talianske a francúzske syry a ovocie alebo anglické a nemecké potraviny.
StoryEditor