StoryEditor

Slovglass má dve predstavenstvá a dozorné rady

02.05.2005, 00:00
Poltárske sklárne Slovglass, ktoré zamestnávajú vyše tisíc ľudí, destabilizuje zápas o ich ovládnutie a právna neistota, ktorá tento proces sprevádza. Jedno valné zhromaždenie strieda druhé, robia sa zápisy do obchodného registra. Okrem samotných akcionárov situácia už znepokojuje aj úverujúce banky a dodávateľov.
Poltárske sklárne Slovglass, ktoré zamestnávajú vyše tisíc ľudí, destabilizuje zápas o ich ovládnutie a právna neistota, ktorá tento proces sprevádza. Jedno valné zhromaždenie strieda druhé, robia sa zápisy do obchodného registra. Okrem samotných akcionárov situácia už znepokojuje aj úverujúce banky a dodávateľov.
Výsledkom udalostí z posledných týždňov je, že Slovglass má v súčasnosti dva rôzne riadiace a dozorné orgány. Fabriku síce vedie pôvodné predstavenstvo na čele s Miroslavom Andrášom, ktoré sa "zabetónovalo" vo fabrike, no v obchodnom registri je od 20. apríla zapísané nové predstavenstvo. Na zápis do registra pritom už čaká ďalšia zmena, ktorú prijalo zatiaľ posledné mimoriadne valné zhromaždenie. To sa konalo 20. apríla, čiže v deň, keď došlo k zmene v obchodnom registri. "Väčšina akcionárov na ňom podporila pôvodné orgány. Pripojili sa k nim aj odborové organizácie," hovorí Daniel Macko z pôvodného predstavenstva .
Obe skupiny sa obviňujú z nezákonných postupov. Martin Lieskovský z nového vedenia tvrdí, že bývalí členovia predstavenstva sa podvodom pokúšajú zaregistrovať zmeny v obchodnom registri. Podľa neho vedeli o zániku svojich mandátov, no napriek tomu zvolali mimoriadne valné zhromaždenie. Macko na druhej strane argumentuje výpisom z 19. apríla, kde figurujú ľudia, ktorí zhromaždenie zvolávali. "Konali sme v snahe zabrániť škodám, keďže sme sa dozvedeli o chystaných zmenách. Nemali sme inú možnosť ako sa brániť. Mohli sme sa síce obrátiť na súd, ale vo vzťahu k sklárňam by to bolo neúčinné," tvrdí Andráš. Ako dodal, ovládnutie sklární minoritným akcionárom umožnila diera v zákone o obchodnom registri, ktorý neukladá súdu povinnosť skúmať okolnosti zápisu. Umožňuje odvolať sa len proti zamietnutiu zápisu, nie jeho prijatiu.
Spor akcionárskych skupín má počiatok v mimoriadnom valnom zhromaždení 22. februára, na ktorom dvaja nespokojní minoritní akcionári kompletne vymenili orgány spoločnosti, zmenili jej stanovy, keď obmedzili hlasovacie práva veľkých akcionárov a o necelé dva mesiace na to požiadali o zápis týchto zmien do obchodného registra. "A stalo sa to akoby náhodou vtedy, keď súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu na Slovglass. Dvaja držitelia 0,024 percenta akcií prijmú takýmto spôsobom rozhodnutia proti vôli všetkých ostatných akcionárov a ovládnu firmu bez možnosti opravného prostriedku," konštatuje Macko.

Zo spojencov sú dnes nepriatelia
Za útokmi na sklárne, vrátane nedávneho pokusu s konkurzom, ktorých cieľom je získanie fabriky, sú podľa Andráša právnici Daniel Kratky (ktorého vlani odvolali z postu predsedu dozornej rady), Ján Čarnogurský ml. a ich spolupracovníci. Kratky spájanie svojej osoby s udalosťami v Poltári už viackrát odmietol. V tejto súvislosti je však zaujímavé, že to bol práve Kratky, ktorý Andrášovi pomohol získať rozhodujúci vplyv v sklárňach. Vlani v polovici februára sa v Slovglasse zmenila akcionárska štruktúra. Košická firma SPAS, ktorej jediným členom predstavenstva bol Andráš, v sklárňach získala 83 percent akcií. Predpokladom ovládnutia Slovglassu Andrášom bolo zvýšenie jeho základného imania v decembri 2001. Obchodný register však zaznamenal túto zmenu až začiatkom minulého roka.

Členovia starého a nového predstavenstva Slovglassu
Staré Nové
Miroslav Andráš Hrbáček Michal
Daniel Macko Lieskovský Martin
Peter Stefányi Jacko Miroslav
Rudolf Pivko  
Zdroj: hn
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
24. november 2024 06:20