StoryEditor

Globalizované vianočné sviatky

27.12.2006, 23:00
Globalizácia sa votrela do rodinného kruhu a na štedrovečerný stôl. Časy, keď starký zotínal v lese smrek, kým doma v rúre sa piekla cez rok vykŕmená hus či kapor a deti pripravovali rodinné ozdoby, sú nenávratne preč.

Globalizácia sa votrela do rodinného kruhu a na štedrovečerný stôl. Časy, keď starký zotínal v lese smrek, kým doma v rúre sa piekla cez rok vykŕmená hus či kapor a deti pripravovali rodinné ozdoby, sú nenávratne preč. Vianočné sviatky totiž verne odzrkadľujú moderné hospodárstvo.

Trblietavé Vianoce z Číny
Začína sa to už vianočným stromčekom. Podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ochranárske združenie Deutscher Wald odhaduje, že Nemci v tomto roku ozdobia vyše 27 miliónov stromčekov, z čoho však takmer tretina nepochádza z domácich lesov, ale z Dánska - najväčšieho európskeho exportéra vianočných stromčekov.
No aj to, čo sa trblieta na konárikoch, má za sebou dlhú cestu. Vlani sa do Nemecka doviezli sklenené ozdoby v hodnote 19,3 milióna eur, v prepočte 662,3 milióna korún.

Dekorácia a hračky
Oveľa väčší objem dovozu má nesklenená vianočná dekorácia. Dovoz drevených pyramíd, lamiet, jasličiek či slamených hviezd v roku 2005 dosiahol 103,2 milióna eur, z čoho čínsky tovar tvoril 85,3 milióna eur. Nemecko má iba štyroch výrobcov, ktorí vlani vyprodukovali tovar iba za 5,2 milióna eur.
Menší podiel majú zahraničné sviečky. Podľa FAZ v roku 2005 bolo dovezených vyše 104-tisíc ton sviečok a svetiel, čiže medziročne takmer o pätinu viac. Naproti tomu domáca produkcia klesla o 2,8 percenta zhruba na 123-tisíc ton. Dôležitým vývozcom je opäť Čína, odkiaľ prišlo vyše 44-tisíc ton.
Aj medzinárodný trh hračiek je pevnom čínskom zovretí. Práve hračky z Číny čoraz častejšie rozžiaria oči detí. Len nemecký trh, ktorý je najväčší v Európe, vlani dosiahol zhruba 2,3 miliardy eur. Dovoz vzrástol takmer o 19 percent a približne 57 percent dovozu, čiže 1,8 miliardy eur, pochádzalo z Číny. Export naproti tomu stúpol iba mierne o 0,4 percenta, kým domáca produkcia klesla takmer o deväť percent.

Svetový štedrovečerný stôl
Dlhý let má za sebou najobľúbenejšie nemecké vianočné jedlo - hus. V Nemecku sa každý rok vyprodukuje štyritisíc ton husaciny, čiže asi štrnásť percent celkovej spotreby. Vlani bolo do krajiny dovezených 29-tisíc ton husí, najmä mrazená husacina z Poľska a Maďarska. Tá sa predáva v obchodoch, kým čerstvé nemecké husi je možné získať skôr priamo u chovateľov alebo na trhoviskách.
Tradičné jablká, oriešky a mandle pochádzajú najmä z domácej produkcie. Približne dve tretiny všetkých jabĺk, ktoré domácnosti kúpili v posledných troch mesiacoch minulého roka, boli nemeckého pôvodu. Vlašské orechy naproti tomu pochádzajú najmä z USA a Francúzska, lieskové orechy z Turecka a Francúzska, sladké mandle dodáva Amerika a Španielsko.
Tradičné slovenské ryby, ktoré kedysi nemohli chýbať na štedrovečernom stole, ako kapor či pstruh, sú na ústupe. Náš trh výrazne ovplyvňujú gurmánske zvyky zo zahraničia, napríklad, prostredníctvom hollywoodskych filmov sa na stôl dostáva aj moriak. "Štedrovečerný stôl sa výrazne internacionalizuje," povedal Drahovský.
Vo veľkej miere sa pod to podpísal príchod veľkých obchodných reťazcov, ktoré na Slovensko prinášajú nový široký sortiment. Hoci sa môže zdať, že nemilosrdne vytláčajú domácich výrobcov, na druhej strane mnohým umožňujú dostať svoje výrobky na zahraničné trhy.

Vianočný stromček
Nemecký štatistický úrad za rok 2005 zaevidoval takmer tri milióny dovozených stromčekov, z čoho 2,8 milióna z Dánska. Na Slovensku sa predávali nielen škandinávske jedle a borovice, ale aj kvalitné stromčeky z domácej produkcie. Ako HN povedal analytik Ľubomír Drahovský z agentúry pre prieskum trhu Terno, naši lesníci pochopili, že nestačí zájsť do lesa a zotnúť zopár stromov. V zahraničí sa totiž stromčeky cielene pestujú práve na vianočnú sezónu. Drahovský tento rok označil za rok najbohatšej ponuky, pretože popri dovoze sa presadili aj stromčeky z domácej cielenej produkcie.

Vianočné ozdoby
Najväčším výrobcom vianočných ozdôb je Čína, z ktorej sa do Nemecka doviezol krehký tovar za 8,3 milióna eur. Na druhom mieste bolo Poľsko so sumou 3,5 milióna eur. Na Slovensku vyrába vianočné ozdoby v podstate iba jediný výrobca z Kysúc, no jeho produkty majú takú vysokú kvalitu, že prakticky všetky idú na export. Podľa Drahovského masový trh u nás zabezpečuje dovoz z ázijských krajín. Z hľadiska sortimentu je to podľa neho pozitívne, keďže sa výrazne obohatil. Z hľadiska estetiky už je možné o tejto otázke diskutovať, pretože ázijské ozdoby majú tendenciu potláčať vkus, no sú lacné a spotrebitelia ich kupujú.

Vianočné sladkosti
Druhou vášňou potomstva, ktorá na jeho zozname figuruje hneď za pirátskou loďou od Lega, sú vianočné sladkosti. Podľa FAZ v čisto matematickom vyjadrení každý Nemec v roku 2005 zjedol 8,94 kila čokolády. Približne 80 nemeckých výrobcov vlani vyprodukovalo takmer 860-tisíc ton čokolády a čokoládového tovaru. K tomu sa do krajiny doviezlo 181-tisíc ton, kým na export išlo 303-tisíc ton. Množstvo čokoládových Dedov Mrázov vlani dosiahlo 162,4 milióna kusov, čiže 16 238 ton. Nemecká perníková hora vážila viac než 109-tisíc ton.

01 - Modified: 2003-04-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: TOP 5
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. november 2024 17:43