StoryEditor

Airbus prepustí 10-tisíc ľudí

28.02.2007, 23:00
Koncern EADS, materská firma výrobcu lietadiel Airbus, včera oficiálne potvrdila rozsiahle prepúšťanie a zatvorenie niekoľkých závodov v rámci reštrukturalizácie. Na rozdiel od pôvodných hrozieb, že o prácu príde až 10-tisíc zamestnancov Airbusu, však firma oznámila, že sa bude snažiť, aby polovicu tejto záťaže (rozložili ju do štyroch rokov) niesli dodávatelia.

Koncern EADS, materská firma výrobcu lietadiel Airbus, včera oficiálne potvrdila rozsiahle prepúšťanie a zatvorenie niekoľkých závodov v rámci reštrukturalizácie. Na rozdiel od pôvodných hrozieb, že o prácu príde až 10-tisíc zamestnancov Airbusu, však firma oznámila, že sa bude snažiť, aby polovicu tejto záťaže (rozložili ju do štyroch rokov) niesli dodávatelia.
Plánované prepustenie 10-tisíc ľudí len z Airbusu by totiž mohlo ohroziť fungovanie podniku, keďže už začiatkom februára, keď sa o škrtoch hovorilo, vyšli do ulíc tisíce zamestnancov.
Ako informovala agentúra AP, podľa najnovších plánov chce Airbus zrušiť 4 300 pracovných miest vo Francúzsku, 3 900 v Nemecku, 1 600 v Británii a 500 v Španielsku. Firma zamestnáva v súčasnosti 56-tisíc ľudí. Plán reštrukturalizácie, známy pod označením Power8, zároveň počíta s predajom závodov Meaulte vo Francúzsku, Nordenhamu v Nemecku a Filtonu v Británii investorom a so zatvorením alebo predajom ďalších troch -- nemeckých Laupheim a Varel a francúzskeho Saint-Nazaire-Ville.
Hrozia štrajkami
Rozsiahle prepúšťanie však hrozí štrajkami, čo potvrdili aj včerajšie reakcie odborárov, a ani politické špičky si takýto scenár nepredstavovali. Spoločnosť preto preventívne zmiernila bolestivé kroky a oznámila, že až polovica rušených pracovných miest by sa mala týkať dodávateľov.
Airbus síce zamestnáva 56-tisíc ľudí, no podľa CNN ďalšie tisíce pre spoločnosť pracujú priamo v jej závodoch cez dodávateľské firmy. Navyše, nemalo by ísť o výpovede, ale o prirodzený úbytok zamestnancov či dobrovoľné odchody.
Napriek tomu problémy nie sú vylúčené. Ako povedal šéf Európskej federácie zamestnancov v strojárskom priemysle Peter Scherrer, "nebudú súhlasiť so zatvorením ani jedného závodu a prepustením jediného zamestnanca".
Aby sa do konfliktu nedostali Nemecko a Francúzsko, Paríž a Berlín sa dohodli, že dosah úsporných opatrení si rovnomerne rozdelia. Podľa analytikov však ani táto dohoda nezaručuje, že dosah ponesú obe krajiny v rovnakej miere. EADS napríklad včera oznámil, že výroba A350 bude len vo Francúzsku (predtým sa plánovala spoločná výroba s Nemeckom) a Nemci dostanú ako odškodné novú montážnu linku na A320.
A380 a dolár
Príčinu nepopulárnych krokov v Airbuse, ktorý niekoľko rokov systematicky porážal konkurenčný Boeing, spôsobili prehnané plány s megalietadlom A380, ako aj pokles hodnoty dolára, ktorý zvýhodnil predaj amerického producenta. V dôsledku toho má Airbus za rok 2006 prvú celoročnú stratu vo svojej histórii.
Firma musela oproti plánu o dva roky odložiť dodávky A380 na trh. Odklad, ktorý firmu stál šesť miliárd dolárov, spôsobili podľa BBC najmä problémy pri rozvodoch pre systém zábavného softvéru. Airbus má okrem toho problémy aj s projektom menšieho lietadla A350, ktoré musí na žiadosť zákazníkov upraviť dizajn. Problémy Airbusu viedli k poklesu objednávok a v roku 2006 prvýkrát prehral v súboji s americkým rivalom. Od toho si zákazníci objednali 1 044 lietadiel, zatiaľ čo Airbus získal len 824 objednávok.

Závody Airbusu
Francúzsko
Toulouse -- 11 500
Saint Nazaire -- 2 300
Nantes -- 2 000
Meaulte -- 1 200

Nemecko
Hamburg -- 10-tisíc
Buxtehude -- 350
Stade -- 1 500
Brémy -- 3 100
Nordenham -- 2 100
Laupheim -- 1 100
Varel -- 1 100

Španielsko
Getafe - 2000
Puerto Real - 500
Illescas - 500

Veľká Británia
Filton - 6500
Broughton - 5000

Zdroj: BBC

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
28. marec 2023 16:40