StoryEditor

Záhada miznúcich peňazí

02.11.2006, 23:00

Na prvý pohľad to vyznieva ako film s kriminálnou zápletkou, no je to realita a zasahuje celé Nemecko.
Ako píše časopis Bild, mnohí Nemci nechápavo pozerali, ako sa im pri platení zrazu začína rozpadávať bankovka v ruke, až sa úplne znehodnotila.
Prvý prípad s 20-eurovou bankovou sa stal 21. júna v Berlíne, v polovici júla sa objavili dve päťeurové. Polícia podľa Bildu spočiatku uvažovala o ojedinelých prípadoch, no prípady sa začali množiť. Najviac bolo poškodených 50-eurových bankoviek v Berlíne a Postupime, no záhadné správanie bankoviek už zaznamenali prakticky všetky nemeckých veľkomestá.
Vyšetrovatelia síce zatiaľ nezistila proces, ktorý spôsobuje rozpad bankoviek, no chemici predpokladajú, že boli posypané sulfátom, ktorý sa po spojení s vlhkosťou, napríklad s ľudským potom, mení na kyselinu sírovú. Podľa nich v prospech tejto teórie hovorí fakt, že sa rozpadávajú až po určitom čase.
Na základe čísiel a kódov je jasné, že všetky bankovky vytlačila oficiálna tlačiareň. Vyšetrovatelia medzičasom definitívne vylúčili výrobnú chybu. Podľa Spiegel Online sa však obávajú, že ide o dielo vydierača, ktorý chce možno dokázať, že je schopný zničiť euro.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
28. marec 2023 18:07