StoryEditor

Prvá hromadná žaloba proti FirstEnergy

21.08.2003, 00:00
Právnici zareagovali veľmi rýchlo. Iba štyri dni po výpadku elektriny v USA podala advokátska kancelária Cauley Gelle Bowman & Rudman hromadnú žalobu na energetický koncern FirstEnergy Corp. Jej hovorca oznámil, že požadujú odškodné pre všetkých poškodených, no presnú sumu neuviedol.

Právnici zareagovali veľmi rýchlo. Iba štyri dni po výpadku elektriny podala advokátska kancelária Cauley Gelle Bowman & Rudman hromadnú žalobu na americký energetický koncern FirstEnergy Corp. Jej hovorca oznámil, že požadujú odškodné pre všetkých poškodených, no presnú sumu neuviedol.
Ako informuje časopis Spiegel, výsledná suma môže dosiahnuť astronomickú výšku, keďže Cauley Gelle Bowman & Rudman podal žalobu v mene všetkých osôb a spoločností, ktoré výpadok prúdu zasiahol. V dokumente okrem iného požaduje tzv. trestné odškodné. Ide o unikátnu súčasť amerického práva, ktorá umožňuje požadovať niekoľkonásobok normálneho odškodného.
Advokáti vytýkajú FirstEnergy to, že výpadok spôsobil svojou ľahostajnosťou a neodpojila stožiare, ktoré vyvolávali skraty vo vedení vysokého napätia. Spoločnosť totiž podľa vlastného nedeľného vyhlásenia mala vyradený poplachový systém, ktorý tak kontrolórov včas neupozornil na problémy v rozvodných sieťach. Podľa údajov advokátskej kancelárie koncern nedisponuje ani systémom, ktorý by dokázal odpojiť lokálne siete od zvyšku siete.
FirstEnergy odmieta správy, že jeho sieť je hlavnou príčinou najväčšieho výpadku elektriny v histórii USA. Podľa správ médií totiž jeho technici začali bojovať s problémami sietí už niekoľko hodín pred rozsiahlym výpadkom. Skutočnosť, že FirstEnergy pracoval na poruchách vo vlastnej sieti a nevaroval ostatné energetické podniky, vyvoláva u zodpovedných úradov v ostatných regiónoch pochybnosti, či nemal skôr rozpoznať ďalekosiahle dôsledky svojich ťažkostí. "Hodinu bojovali s problémami, u nás zasiahli v priebehu deviatich sekúnd," povedal hovorca Severoamerickej rady pre energetickú koordináciu Stephan Allen.
Spoločnosť však upozorňuje, že minulotýždňový výpadok bol podstatne rozsiahlejší a problémy sa prejavili už napoludnie v celej oblasti, nielen v jeho vlastnom systéme. Napríklad Eastern Interconnection vo svojej rozvodnej sieti, teda nielen v systéme FirstEnergy, zaznamenal neobyčajné kolísanie napätia a zaťaženia siete.
Vyšetrovateľov teraz čaká titanská úloha. Musia zanalyzovať záznamy telefonátov a rozhovorov v dispečerským miestnostiach a skontrolovať technické vybavenie. Príčinou výpadku pritom mohli byť aj bezpečnostné systémy obrovských elektrární či poruchy vo vedení vysokého napätia a všetky faktory sa navzájom ovplyvňujú. Hlavnou úlohou vyšetrovateľov teraz bude rekonštrukcia reťazovej reakcie sekundu za sekundou, aby zistili všetky možné reakcie a ich dôsledky. Len tak sa môžu dopátrať k pravej príčine debaklu.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
08. jún 2023 23:16