StoryEditor

Škandály audítorov ohrozujú rast ekonomiky

14.06.2002, 00:00

Začiatkom tohto roka zaznamenala svetová ekonomika po minuloročných problémoch mierne oživenie, aj to málo však ohrozuje rastúci počet škandálov okolo činnosti audítorských spoločností, varuje vo svojej správe Medzinárodný menový fond (MMF). Pochybné praktiky audítorských firiem, ktoré by mali byť zárukou, že výsledky firiem sú regulárne, vrhli práve na túto oblasť pochybnosti, čo viedlo investorov k masovému odpredávaniu akcií postihnutých spoločností a otrasom na trhoch.
Ako uviedla britská spoločnosť BBC, najväčší škandál vyvolali aktivity audítorskej spoločnosti Arthur Andersen, ktorá priznala, že skartovala materiály o nelegálnych účtovných praktikách energetického giganta v USA Enron. Ten 2. decembra minulého roka skrachoval a od tohto momentu sa začali objavovať nové prípady zatajovania skutočných hospodárskych výsledkov firiem audítormi, ktorí často okrem audítorskej poskytovali aj poradenské služby, pričom problematické firmy boli vďačnými klientmi. Kauza Andersen je v súčasnosti na súde a v týchto dňoch by sa malo rozhodnúť o osude spoločnosti.
Ako uviedol MMF vo svojej Správe o finančnej stabilite vo svete, pád Enronu "poukázal na viacero slabých miest v audítorskej činnosti, v pravidlách pre tieto spoločnosti, v riadení firiem, ako aj na slabú disciplínu na trhu". Výsledkom bolo, že sa znížili výdavky firiem a aj pokles kapitálových investícií môže ohroziť budúci hospodársky rast. Práve v ostatných týždňoch hodnota akcií mnohých firiem na svetových burzách klesala v dôsledku obáv investorov, že opätovné kontroly finančných výsledkov spoločností a nedôveryhodná činnosť audítorov môže znehodnotiť aktíva spoločností. Podľa MMF však prudká reakcia trhu je na niečo dobrá. Dokazuje potrebu tvrdej disciplíny pre spoločnosti, zvýšenie transparentnosti firemných účtovných praktík a vyvarovania sa prijímania príliš vysokých rizík. Navyše, v súčasnosti prebiehajúce zmeny v USA a Európe by mali skvalitniť dohľad na kapitálovými trhmi s akciami a obligáciami.
Najnovší pád akcií na trhoch bol už druhý väčší otras v tomto roku. Začiatkom roka akcie technologických, mediálnych a telekomunikačných firiem zaznamenali prepad a za celý štvrťrok sa nedokázali dostať z oslabenia. Príčinou bola nadmerná kapacita a slabý záujem na trhu.
Okrem otáznikov nad akciovými trhmi neistá je podľa MMF aj ziskovosť svetového bankového sektora. Popri klesajúcich príjmoch čelia banky zvýšeným výdavkom v dôsledku veľkého objemu zlých úverov. Ich neschopnosť kontrolovať náklady môže vyústiť do ďalšej konsolidácie sektora, hlavne v Európe. Ťažké časy čakajú aj poisťovne, ktoré zaznamenali minulý rok vysoké straty.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. júl 2022 18:52