StoryEditor

Microsoft predložil únii návrh zmien

02.06.2005, 00:00

Americký softvérový gigant Microsoft predložil Európskej komisii návrh požadovaných zmien, oznámili včera predstavitelia firmy a komisie. Spoločnosť sa tak snaží vyhovieť požiadavkám Európskej komisie, aby prestal porušovať pravidlá hospodárskej súťaže.
Komisia aj firma sa zatiaľ odmietli vyjadriť k obsahu predloženého návrhu. Európskym regulátorom bude teraz trvať niekoľko týždňov než návrh Microsoftu preskúmajú. Po tom zvážia, či firme udelia pokutu, informoval o tom Associated Press.
Európska únia predpokladá, že o tom rozhodne najneskôr do konca júla, oznámil to hovorca Európskej komisie Jonathan Todd.
Microsoft musí odpovedať na námietky komisie, keďže úplne nevyhovel jej minuloročnému rozhodnutiu, kedy dostal pokutu 497 miliónov dolárov.
Microsoft buď vyhovie a zaplatí jednorazovú pokutu uloženú komisiou 24. marca 2004, alebo zaplatí pokutu do výšky 5 miliónov USD denne, čo zodpovedá asi piatim percentám z jeho denných tržieb vo svete. Komisia, ktorá ochraňuje konkurenciu na európskom trhu, spoločnosť Microsoft pokutovala a prikázala jej zmeniť spôsob obchodovania, informovala agentúra Reuters.
Microsoft podľa rozhodnutia musí vyrábať operačný systém Windows bez prehrávača Windows Media Player tak, aby výrobcovia počítačov svoje PC mohli vybaviť aj alternatívnymi prehrávačmi (Realnetworks, či Apple) na prehrávanie hudby a filmov. Európski regulátori však stále nie sú presvedčení o tom, či verzia Windows, ktorú musel Microsoft uviesť na trh bez prehrávača Media Player, naozaj zodpovedá ich požiadavkám. Nemenovaný zdroj firmy uviedol, že najväčšie spory medzi EÚ a Microsoftom vyvoláva cena, za ktorú by americká spoločnosť sprístupnila svoj systém konkurencii.

Legálne spory EÚ, USA a Microsoftu

-- 1990: Federálny úrad USA začal vyšetrovanie o možnej tajnej dohode medzi Microsoftom a spoločnosťou IBM
-- 1997: Federálny úrad USA obvinil Microsoft z neférových obchodných praktík
-- 1998: Spoločnosť Sun Microsystems podal v EÚ sťažnosť na Microsoft za jeho neochotu podeliť sa o svojej systémové kódy
-- 2000: Najvyšší súd USA nariadil rozdelenie Microsoftu
-- 2001: Odvolací súd USA zmenil rozhodnutie Najvyššieho súdu, avšak potvrdil, že Microsoft využíva operačný systém Windows na vytláčanie konkurencie z trhu. Microsoft napokon dosiahol s americkou vládou dohodu
-- 2002: Brusel varoval Microsoft, že tvrdo zakročí proti jeho praktikám na európskom trhu
-- 2003: Microsoft urovnal spor so spoločnosťou AOL
-- 2004 -- marec: Rozhovory medzi EÚ a Microsoftom sa skončili neúspešne, EK potrestala spoločnosť pokutou 497,2 milióna eur
Zdroj: BBC, Reuters

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. november 2024 20:08