StoryEditor

Novartis chce získať viac trhu s vakcínami

06.09.2005, 00:00
Švajčiarsky Novartis, štvrtý najväčší farmaceutický koncern na svete, sa rozhodol využiť súčasnú napätú situáciu na trhu s vakcínami a ponúkol 4,5 miliardy dolárov za kúpu 57,8 percenta akcií americkej biotechnologickej firmy Chiron Corporation, jedného z hlavných producentov vakcín. V súčasnosti vlastní švajčiarsky koncern 42,2 percenta Chironu a v prípade, že by sa mu podarilo zostávajúci podiel získať, výrazne posilní svoje postavenie na trhu s vakcínami práve v čase, keď sa svet obáva rozšírenia vtáčej chrípky z Ázie do Európy.

Švajčiarsky Novartis, štvrtý najväčší farmaceutický koncern na svete, sa rozhodol využiť súčasnú napätú situáciu na trhu s vakcínami a ponúkol 4,5 miliardy dolárov za kúpu 57,8 percenta akcií americkej biotechnologickej firmy Chiron Corporation, jedného z hlavných producentov vakcín. V súčasnosti vlastní švajčiarsky koncern 42,2 percenta Chironu a v prípade, že by sa mu podarilo zostávajúci podiel získať, výrazne posilní podľa denníka The Wall Street Journal Europe (WSJE) svoje postavenie na trhu s vakcínami práve v čase, keď sa svet obáva rozšírenia vtáčej chrípky z Ázie do Európy.
Ako uviedli pre The Los Angeles Times analytici z maklérskej spoločnosti Lehman Bros., akvizícia zvyšného podielu v Chirone by Novartisu umožnila lepší prístup k trhu, ktorého hodnota by sa mohla do roku 2007 zvýšiť už na 10,4 miliardy dolárov. Za jednu akciu ponúkol Novartis 40 dolárov, čo bola 10-percentná prémia oproti hodnote akcií pri uzatváraní obchodovania v stredu minulý týždeň. Táto suma sa však nepáči akcionárom Chironu, podľa ktorých je príliš nízka.
Hodnota americkej spoločnosti vzrástla aj po tom, čo v marci získala od britských úradov povolenie na obnovenie produkcie lieku Fluvirin pre budúce chrípkové obdobie vo svojej prevádzke v britskom Liverpoole. Podľa Financial Times prišiel Chiron o licenciu na produkciu lieku proti chrípke v októbri minulého roka po tom, čo problémy na niektorých výrobných linkách v liverpoolskom závode spôsobili kontamináciu niektorých vakcín. Spoločnosť potom nebola schopná dodať pred minulou chrípkovou sezónou americkej vláde žiadaných 48 miliónov jednorazových vakcín. V dôsledku toho prišla spoločnosť o práva na dodávku vakcín pre americký trh. Podľa WSJE však Federálny úrad pre potraviny a liečivá ocenil v ostatných dňoch pokrok v závode v Liverpoole a nie je vylúčené, že Chiron práva na dodávku vakcín pre americký trh na túto sezónu opäť získa.
Podľa expertov v priemysle Novartis ideálne využil momentálne problémy Chironu. Ten okrem riešenia dodávok protichrípkových vakcín pre USA zo závodu v Liverpoole pracuje aj na odstránení problémov s kontamináciou vakcín v závode v nemeckom Marburgu, ktorý dodáva vakcíny Fluvirinu pre neamerické trhy. Novartis vie čo robí. Chiron sa totiž z ťažkostí v krátkej budúcnosti dostane a Švajčiarom sa potom otvorí lukratívny trh, ktorý, ako sa ukazuje po nedávnom nástupe vtáčej chrípky, má mimoriadny rastový potenciál. Podľa jedného z najväčších producentov vakcín GlaxoSmithKline by celosvetový trh s vakcínami mal do roku 2015 vzrásť na 25 až 35 miliárd eur. Dnes sa jeho hodnota pohybuje okolo 5,2 miliardy eur. Zatiaľ nikto ešte nevynašiel efektívnu vakcínu proti vtáčej chrípke, no práve Chiron je jednou z firiem, ktorá na tom pracuje. Okrem toho si podľa agentúry AP Novartis cez firmu Chiron posilní aj sektor špecializovaných technológií na krvné testy (okrem iného aj DNA technológií) a biofarmaceutík, hlavne na liečbu infekčných chorôb a rakoviny.
V tomto sektore zvyšujú svoje aktivity aj konkurenti Novartisu, švajčiarska firma Roche a francúzsky Sanofi-Aventis.
Ak by sa Novartisu podarilo získať Chiron, bola by to ideálna náplasť za nemalé sklamanie z minulého roka, keď Paríž v snahe zabrániť prevzatiu Aventisu zahraničným podnikom politickým nátlakom znemožnil Novartisu Aventis získať. Švajčiari pritom ponúkali viac peňazí ako neskorší víťaz Sanofi-Synthélabo, ktorý bol okrem iného dvakrát menší než Aventis.

Chiron patrí medzi najväčších výrobcov vakcín

Rok založenia: 1981
Sídlo: Emeryville, Kalifornia
Kľúčové aktivity: moderné technológie krvných testov vrátane testovania DNA, produkcia vakcín a biotechnologických liekov
Príjmy za rok 2004:
tržby -- 1,72 miliardy dolárov
čistý zisk -- 78,9 milióna dolárov

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
21. november 2024 23:26