StoryEditor

Yukos Finance sa nevzdáva

28.05.2007, 00:00
Hoci správca konkurznej podstaty zbankrotovaného Jukosu Eduard Rebgun začiatkom mája predajom centrály ukončil existenciu kedysi najúspešnejšej ropnej spoločnosti Ruska, jej príbeh sa ešte zďaleka neskončil.

Príčinou sú zahraničné aktíva Jukosu, ktoré zastupuje holandská dcéra Yukos Finance. Tá je vlastníkom 49 percent v slovenskom Transpetrole.

Bývalí riaditelia neuspeli
Rebgun v auguste minulého roka súdnou cestou dosiahol odvolanie dvoch riaditeľov Yukos Finance Brucea Misamora a Davida Godfreyho. Tí sa však nevzdali bez boja a na holandskom súde napadli právo správcu zasahovať do činnosti firmy. Súd ešte v rovnakom mesiaci rozhodol, že Rebgun má právo uplatňovať si nárok na zahraničné aktíva, no nepriznal mu úplnú kontrolu nad Yukos Finance.
Riaditelia sa proti rozhodnutiu odvolali, no Odvolací súd v Amsterdame v skrátenom konaní vo štvrtok potvrdil rozhodnutie predchádzajúcej inštancie. Podľa tlačovej správy Yukos Finance súd rozhodol, že za predpokladu, že vyhlásenie bankrotu ruského Jukosu je legitímne, správca konkurznej podstaty má právo zastupovať firmu aj v Holandsku. No podľa súdu sa bankrot Jukosu nevzťahuje na jeho aktíva v Holandsku.
Misamore a Godfrey sa pri odvolaní odvolávali na tzv. princíp teritoriality. To v tomto prípade znamená, že ak Rusko a Holandsko neuzatvorili špeciálnu zmluvu, aktíva registrované v Holandsku nie sú súčasťou procesu likvidácie pri bankrote. Krajiny skutočne takúto zmluvu neuzatvorili. "Napriek existencii princípu teritoriality Odvolací súd v Amsterdame rozhodol, že táto skutočnosť nebráni ruskému správcovi konkurznej podstaty v uplatňovaní si svojich akcionárskych práv a vykonávaní zmien v manažmente," píše sa vo vyhlásení Yukos Finance. Obaja riaditelia sa preto mienia obrátiť na holandský Najvyšší súd.
Rebgunovu situáciu komplikuje aj fakt, že riaditeľom sa ešte pred odvolaním podarilo previesť aktíva do špeciálneho holandského trustu Stichtinq Administratiekanto a vymenili ich za depozitné certifikáty. Tým do určitej miery ochránili Transpetrol, ako aj litovskú rafinériu Mažeikiu nafta, z ktorej sa 54 percent v decembri dostalo do rúk poľskému koncernu PKN Orlen za 1,5 miliardy dolárov, v prepočte 38,04 miliardy korún.

Boj o Transpetrol pokračuje
Osud Transpetrolu je teda stále nejasný. Ministerstvo hospodárstva konštatuje, že vzniknutú situáciu musia posúdiť právnici.
Rebgun je rozhodnutý predať balík v slovenskej firme a hoci sú akcie zatiaľ nedostupné v Holandsku, mieni súdnou cestou napadnúť presun podielov do zahraničia. Rusi ho považujú za nelegálny, keďže na základe privatizačnej zmluvy si vyžadoval súhlas slovenskej vlády. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek ani jeho predchodcovia o takomto súhlase nevedia.
Zatiaľ jedinou schodnou cestou je dohoda obidvoch strán. Slovenská vláda síce v apríli stratila právo vetovať predaj akcií Transpetrolu, no snaží sa nájsť vhodný termín a vhodné miesto na rokovanie predstaviteľov Jukosu a Yukos Finance. Jachnátek v stredu po rokovaní vlády SR povedal, že za asistencie slovenskej vlády by sa na tomto stretnutí mali pokúsiť nájsť východisko z komplikovanej právnej situácie.
Pripustil tiež, že v hre o Transpetrol sú možné viaceré riešenia. Jedným z nich je návrat firmy do štátnych rúk, ďalšou možnosťou je tá, že Rusi predajú balík strategickému investorovi. A hoci Slovensko nemá vplyv na manažérsku kontrolu Transpetrolu a už ani právo veta, ako väčšinový akcionár môže vstup nového vlastníka zablokovať cez valné zhromaždenie.
Jukos kúpil balík v Transpetrole v roku 2002 za 74 miliónov dolárov.

Prípad Transpetrol
December 2001 - víťazom tendra o Transpetrol sa stal Jukos
Apríl 2002 - prevod akcií, začína sa päťročné právo veta Slovenska
Október 2003 - šéf Jukosu Michail Chodorkovskij zatknutý pre údajné daňové podvody
Február 2006 - prevod akcií do holandského Yukos Finance
August 2006 - Jukos je v konkurze. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek sa dohodol na odkúpení akcií so šéfmi Yukos Finance. Správca Jukosu ich však o dva dni nato odvoláva
Apríl 2007- končí sa právo veta. Slovensko hľadá nové možnosti získania Transpetrolu naspäť

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
25. marec 2023 19:32