Dlhodobo nerentabilná výroba a neschopnosť získať potrebné finančné zdroje na obnovu technológií, ale aj posilňovanie slovenskej meny, sa stali hlavnými dôvodmi ukončenia činnosti drevárskej spoločnosti A.N.B. v Žarnovici. Podaním návrhu na konkurz príde o prácu všetkých 233 zamestnancov spoločnosti.
A.N.B., ktorá začala vykonávať podnikateľskú činnosť v drevárskej výrobe na začiatku roku 2000 v priestoroch bývalej Preglejky, sa orientovala prevažne na produkciu veľkoplošných drevených parkiet a preglejok. "Viac ako 86 % obratu spoločnosť realizovala najmä na trhoch krajín Európskej únie. Radikálne posilňovanie koruny sa preto tiež podpísalo pod dlhodobo stratové hospodárenie spoločnosti," informovali zástupcovia spoločnosti.
"Naším hlavným nákladom bol nákup dreva, ktorého cena neustále rastie. S naším jediným obchodným partnerom v tejto oblasti, štátnymi Lesmi SR, nebolo možné uzavrieť dlhodobý kontrakt na odber drevnej hmoty. Aj preto sa nepodarilo získať bankový úver na nákup potrebných nových technológií, pretože chýbali garancie materiálového krytia výroby," vysvetlil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti A.N.B. Teodor Dlužanský.
Dodal, že ako slovenský výrobca nevyužívali žiadne finančné alebo daňové zvýhodnenia od štátu. "Permanentnému nárastu cien energií sa nám preto čelilo ešte ťažšie," zdôraznil.
Od roku 2000 vyprodukovala spoločnosť A.N.B. výrobky v hodnote viac ako 2,35 miliardy korún. Na jeseň minulého roka došlo k odpredaju výroby parkiet, aby sa spoločnosť mohla sústrediť len na jediný produkt -- výrobu preglejok.
K zvratu v hospodárení spoločnosti neprispela ani investícia v hodnote 52 miliónov, primárne smerovaná do výroby fóliovaných a protišmykových preglejok ako nového produktu, ktorý sa prevzal zo zrušenej výroby preglejok v spoločnosti Bučina Zvolen. "Investície do nových technológií na spracovanie dreva pre tento druh výroby sú vysoké. Na to, aby sa mohla výroba rozbehnúť, bolo nevyhnutné investovať ďalších viac ako 150 miliónov," konštatovali zástupcovia spoločnosti.
Bankové zdroje však neboli dostupné a neúspešné bolo aj hľadanie strategického investora do výroby, vysvetlili. Vo fabrike bolo zamestnaných približne 408 ľudí, ich počet bol postupnou reštrukturalizáciou a odpredaním niektorých častí výroby stabilizovaný na 233. Včerajším podaním návrhu na konkurz prídu o prácu všetci zamestnanci.
StoryEditor