StoryEditor

Podnik čaká radikálne zoštíhľovanie

04.09.2003, 00:00
Distribučná spoločnosť Východoslovenská energetika, od januára manažérsky riadená nemeckým koncernom RWE Group, vycúvala z aktivít na Ukrajine a v súčasnosti sa už sústreďuje výlučne na kľúčové činnosti spojené s nákupom, rozvodom a predajom elektrickej energie.
Distribučná spoločnosť Východoslovenská energetika (VSE), od januára manažérsky riadená nemeckým koncernom RWE Group, vycúvala z aktivít na Ukrajine a v súčasnosti sa už sústreďuje výlučne na kľúčové činnosti spojené s nákupom, rozvodom a predajom elektrickej energie. V Košiciach to včera potvrdil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Carl-Ernst Giesting.
VSE previedla svoje väčšinové podiely v štyroch rozvodných energetických podnikoch na Ukrajine, v Sevastopole Energo, Krivograde Obl Energo, Khersone Obl Energo a Žitomire Obl Energo, na svoju dcérsku spoločnosť VS Energy International N.V., ktorá ich pred 14 dňami po odsúhlasení slovenskou vládou predala americkej spoločnosti Alkahn Labels a konzorciu Ukrainian Energy Partners, bývalého finančného poradcu VSE pri privatizácii ukrajinských rozvodných spoločností. Za podiely na Ukrajine mala VSE zaplatiť ukrajinskej vláde vyše 80 mil. USD. Podľa C. Giestinga sa VSE zbavili ukrajinských podielov bez výnosu, len za manipulačný transakčný poplatok.
"Už pri vstupe RWE Plus do VSE sme deklarovali, že nemáme záujem o podnikanie na Ukrajine," zdôraznil C. Giesting. Ukončením transakcie sa skončila etapa kúpy 49 % akcií VSE spoločnosťou RWE Plus, ktorá je 100-percentnou dcérou koncernu RWE Group. Zvyšných 51 % akcií VSE vlastní zatiaľ štát. C. Giesting včera opakovane potvrdil záujem RWE o tieto akcie.

Skôr štátny úrad ako firma

Proces sústreďovania sa VSE na "core business" je spojený aj s personálnymi a organizačnými zmenami vo firme. V súčasnosti pracuje vo VSE takmer 2 000 ľudí, po reštrukturalizácii odíde do dcérskych spoločností, ktoré sa budú venovať informačným technológiám, telekomunikáciám a stavebnej činnosti, takmer 500 pracovníkov. "Aj pri počte 1 500 je ešte dostatok priestoru na reštrukturalizáciu," naznačil C. Giesting zámer predstavenstva ďalej zoštíhľovať spoločnosť. VSE bola podľa neho donedávna vedená "skôr ako štátny úrad než ako firma".
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
02. jún 2023 20:32