StoryEditor

Sklárne Vetropacku sú ziskové a investujú

16.09.2003, 00:00

Najväčší výrobca sklenených obalov na Slovensku Vetropack Nemšová predal v prvom polroku tohto roku takmer 142 mil. kusov obalov , čo vo finančnom vyjadrení predstavuje 492,9 mil. Sk. Na slovenskom trhu umiestnil výrobky za vyše 300 mil. Sk a exportoval tovar v objeme 176 mil. Sk. "Naším cieľom je pokryť všetky potreby odberateľov, pričom výrobky vyvážame do 18 krajín, najviac však do Maďarska, Talianska, Belgicka i na Ukrajinu. Máme 545 zamestnancov a naše výsledky potvrdzujú, že akvizícia skupiny Vetropack v sklárni v Nemšovej bola správna. Pripravujeme výstavbu novej sklárskej vane, ktorá by mala byť v prevádzke na jeseň budúceho roku. Do štyroch rokov chceme dosiahnuť rovnakú úroveň ako v ostatných sklárňach koncernu," uviedol riaditeľ firmy Juraj Beďatš.
Skláreň v Nemšovej je súčasťou skupiny Vetropack, pričom využíva synergický efekt najmä s Vetropackom Moravia Glass v Kyjove, kde v prvom polroku zmodernizovali sklársku vaňu na farebnú sklovinu. Firma v tomto roku do modernizácie investuje 350 mil. Kč. Za prvých šesť mesiacov roka dosiahla plánované hospodárske výsledky. Celkové tržby predstavovali 817,7 mil. Kč, pričom oproti vlaňajšku klesli o 10 % ako dôsledok odstávky výroby. "Rekonštrukcia jednej z dvoch našich sklárskych vaní vrátane modernizácie výrobných liniek je súčasťou dlhodobej koncepcie, ktorá je zameraná na vysokú technologickú úroveň i kvalitu produkcie," povedal generálny riaditeľ Vetropack Moravia Glass Ota Horák. Polovicu polročnej produkcie predala firma na trhu v ČR a zvyšok v susedných východoeurópskych krajinách. Vetropack Moravia Glass má vyše 600 zamestnancov a ráta s dobrými výsledkami aj do konca roka. "Sklo ako kvalitný a bezpečný obal sa do niektorých odvetí vracia, v ďalších sa opätovne presadzuje. Očakávame zvýšený dopyt i v budúcnosti," dodal riaditeľ Horák.

Firma posilňuje pozície

Vetropack Moravia Glass je dcérskou spoločnosťou švajčiarskej skupiny Vetropack Holding AG, popredného výrobcu sklenených obalov v Európe. Celá skupina zvýšila za prvý polrok tohto roku medziročný konsolidovaný obrat o 9,2 % na 226,8 mil. švajčiarskych frankov, konsolidovaný zisk sa viac ako zdvojnásobil na 20 mil. švajčiarskych frankov. Koncern za prvý polrok predal 1,6 miliardy sklenených obalov, čo znamená takmer 7-percentný medziročný nárast. Pozitívne výsledky ovplyvnilo aj dobré hospodárenie spoločnosti Vetropack v Nemšovej, ktorá rozšírila skupinu sklární v roku 2002. "Dôležitú úlohu malo suché a teplé počasie, vďaka ktorému sa zvýšil dopyt po nápojových obaloch a využili sa všetky naše závody," dodal Claudie R. Cornaz, šéf holdingu Vetropack vo švajčiarskom Bülachu. Holding zamestnáva vyše 2 800 ľudí a má sklárne vo Švajčiarsku, v Rakúsku, Chorvátsku, ČR a SR. U nás situáciu v odvetví negatívne ovplyvnilo zvýšenie cien energií. Firmy združené vo Zväze sklárskeho priemyslu SR za prvý polrok dosiahli zisk pred zdanením za 900,7 mil. Sk, čo je oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka pokles o 2,6 %. Sklári musia čeliť aj zvýšenej konkurencii v zahraničí a klesajúcemu kurzu dolára.

Vybrané ukazovatela firmy ( v mil. Kč) 2002 2003(I.polrok)
Obrat 1 800 817,7
Investície 134 350
Zamestnanci 610 610
Zdroj: Vetropack Moravia Glass, Kyjov (ČR)

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
11. december 2023 09:27