StoryEditor

Konkurencia vytláča Deutsche Telekom

02.09.2003, 00:00
Nemecká telekomunikačná spoločnosť Deutsche Telekom AG (DT) počíta v tomto roku s výrazným znížením svojho trhového podielu v oblasti lokálnych sietí približne o 20 %, pričom konkurencia tento podiel doteraz znížila už o 10 %.

Nemecká telekomunikačná spoločnosť Deutsche Telekom AG (DT) počíta v tomto roku s výrazným znížením svojho trhového podielu v oblasti lokálnych sietí približne o 20 %, pričom konkurencia tento podiel doteraz znížila už o 10 %.
Pokles trhového podielu nastal v dôsledku liberalizácie lokálnych sietí. Parlament bol nútený podniknúť konkrétne kroky, keďže DT aj po otvorení trhu v roku 1998 kontroloval viac než 90 % trhu. Od apríla tohto roka môžu klienti DT používať aj siete konkurenčných spoločností, ktoré vytýkajú koncernu zdržiavaciu taktiku pri technickom prepájaní liniek. Podľa údajov denníka Die Welt, koncern medzičasom spracoval viac než 700 tis. žiadostí klientov o zmenu poskytovateľa služieb, hoci pôvodne oznámil, že je schopný za jeden pracovný deň zmeniť len 15 tis. liniek, čo by do dnešného dňa znamenalo zhruba 450-tisíc.
Presný rozsah straty trhového podielu podľa názoru odborníkov závisí od toho, ako DT a jeho konkurenti vypracovali tarifný systém. Člen predstavenstva koncernu Josef Brauner upozorňuje, že konkurencia sčasti ponúka minútu hovoru za cenu pod úrovňou nákladov. DT na tento fakt reaguje rozšírením balíka služieb XXL, aby jeho používatelia za minimálny príplatok mohli okrem nedele telefonovať zdarma aj v sobotu. Okrem toho chcú v rámci balíka Calltime-120 ponúkať za malý príplatok zdarma 120 minút hovoru do pevnej siete v Nemecku. Tieto tarify však ešte musí schváliť dozorný úrad, ktorý už schválil zvýšenie základných poplatkov pre analógové linky od 1. septembra. Pomocou nich chce DT kompenzovať straty v objeme 200 mil. eur, vyplývajúce z liberalizácie lokálnych sietí.
DT sa zároveň zapojil do súťaže o 51 % v najväčšom poľskom mobilnom operátorovi Polska telekomunikacja cyfrowa (PTC), za ktoré ponúka miliardu eur. Tento balík v súčasnosti vlastní koncern Elektrim a francúzsky Vivendi, zostávajúcich 49 % je už v rukách DT. Nemecký gigant sa už pred dvomi rokmi márne pokúšal o väčšinový balík v PTC, no tentoraz je vo výhodnejšej pozícii. Vivendi aj vysoko zadlžený Elektrim, ktorý sa vlani len tesne vyhol bankrotu, totiž súrne potrebujú financie na dlhovú službu.
Analytici ponuku DT označujú za príliš nízku. Hoci v podstate zodpovedá hodnote podielu, no získanie väčšinového balíka akcií sa obyčajne spája s vysokým príplatkom. Poľský trh má obrovský potenciál, keďže prienik mobilnej komunikácie do 39-miliónovej populácie dosahuje len 35 %. Podľa údajov denníka Die Presse je PTC s trhovým podielom 39 % nepochybnou jednotkou a jeho akvizíciou si DT môže posilniť pozíciu pred nadchádzajúcou liberalizáciou poľskej pevnej siete.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. máj 2023 19:42