StoryEditor

Maďarské oceliarstvo sa zmieta v kríze

12.01.2003, 23:00

Viac ako pol druha roka pretrvávajúca kríza v najväčšom maďarskom hutníckom kombináte Dunaferr a najnovšie aj odstavenie výroby v hutách DAM sú sprievodnými znakmi zložitej situácie, v ktorej sa ocitlo maďarské oceliarstvo. Napriek tomu, že spotreba ocele v krajine vlani vzrástla, maďarskí producenti z toho nemali príliš veľký osoh, pretože až 60 % pokrývali lacné dovozy. Postihnuté firmy za to vinia štát.
Priaznivý vývoj na trhu s oceľou v MR, ktorý bol svojím 2- až 3-percentným nárastom v stredoeurópskom priestore ojedinelý, spôsobilo najmä oživenie stavebníctva. "Masívny import, prebytok tovaru, nízke ceny a ochranné opatrenia EÚ brzdiace vývoz, to všetko sťažilo pozície maďarských firiem," povedal tajomník Združenia maďarského železiarskeho a oceliarskeho priemyslu Pál Tardy. Maďarské huty vo vlastníctve talianskych spoločností sa špecializujú na výrobu kyselinovzdornej nehrdzavejúcej ocele, predovšetkým pre potreby automobilového priemyslu. "Ich problémy nespôsobili ani tak ochranné clá EÚ, ako skôr anomálie v domácom zásobovaní železným šrotom," vysvetlil člen vedenia spoločnosti DAM Steel z Miškovca Árpád Székely. Firma už dlhšie žiada vládu, aby zabránila maďarským obchodníkom vyvážať šrot do okolitých krajín, najmä na Slovensko, kde im zaňho zaplatia o 15 až 20 % viac, uviedol v hospodárskom týždenníku HVG.
Ďalším orieškom sú štátne železiarne Dunaferr, ktoré sa zrejme nevyhnú privatizácii. Potrebujú technologické investície, chýba im kapitál a vykazujú čoraz horšie ekonomické výsledky. Podľa P. Tardyho je však súčasná situácia v oceliarstve zlou východiskovou pozíciou pre rokovania o predaji. Podľa jeho názoru treba počkať na vhodnejší čas.
Problémom maďarského oceliarstva je, že začiatkom 90. rokov výrazne klesla výroba a štát sa vzdal jeho podpory, zatiaľ čo okolité krajiny pristúpili na štátom podporované znižovanie kapacít. Ochranu oceliarskeho trhu odsúhlasila ako jedno zo svojich posledných opatrení až bývalá Orbánova vláda v máji 2002. Týkala sa pätnástich druhov výrobkov, na dovoz ktorých boli stanovené kvóty, pričom ich prekročenie bolo sankcionované 20- až 25-percentným clom. Opatrenie stratilo platnosť začiatkom decembra 2002. Súčasná vláda sa pokúsila o jeho predĺženie, ale rokovania s EÚ zatiaľ nepriniesli očakávaný výsledok.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
25. november 2024 08:40