Irak údajne objavil nový trik, ktorý mu umožní obísť OSN. Správy o pašovaní ropy kolujú už dlhší čas, predovšetkým o starých a nespoľahlivých tankeroch, ktoré sa s ropným nákladom vydávajú na svoju odyseu z Perzského zálivu. Od polovice februára však pašovanie nadobudlo nový rozmer, keď sa Iraku podarilo získať aj moderné tankery renomovaných lodiarskych spoločností. Ako uvádza časopis Spiegel, údajne zničený iracký prístav Khor al Amaya len v posledných dňoch opustilo sedem tankerov, každý s kapacitou až dva milióny barelov. Kam tieto údajne pašerácke tankery smerujú, je zatiaľ nejasné a nie je ani isté, či dorazia do svojho cieľa, v čom im môžu zabrániť lode Námorných záchytných síl, ktoré z poverenia OSN kontrolujú vývoz z Iraku.
Hovorca veľvyslanca Spojených štátov pri OSN John Negroponte uviedol, že Irak sa znovu pokúša poškodiť program výmeny ropy za humanitárnu pomoc, ktorý mu umožňuje vyvážať ropu len z prístavu Mina al Bakr a tureckého Ceyhanu. Celkovo môže predávať denne 2,1 mil. barelov, no doteraz túto kvótu nikdy plne nevyužil. Na druhej strane už niekoľko rokov systematicky porušuje pravidlá, keď ropu vyváža cez Jordánsko, Sýriu a Turecko. USA vychádzajú z predpokladu, že Irak takto zarobil až 3 mld. USD, hoci podľa oficiálnych údajov OSN minulý týždeň vyvážal len 1,67 mil. barelov denne.
Azyl pašeráckych tankerov, prístav Khor al Amaya, bol počas vojny v Perzskom zálive ťažko poškodený a oficiálne je nepoužiteľný. Podľa dostupných informácií tankery boli legálne objednané v prístave Mina al Bakr, aby lodiarske spoločnosti nadobudli dojem, že ide o schválený vývoz. Lode, medzi ktorými sa nachádzajú aj tankery jednej z najväčších svetových spoločností Tsakos (Grécko), sú však odtiaľ presmerované do Khor al Amaya. Hovorca americkej firmy Odin Marine zdôrazňuje, že v súčasnosti nadviazali spoluprácu s OSN, aby zistili, či je náklad legálny.
Okrem pašovania si Irak určitý čas pomáhal aj nelegálnymi prirážkami, ktoré údajne do septembra minulého roka systematicky inkasoval od sprostredkovateľov. Kým oficiálna kúpna cena putovala na konto, ktoré spravuje OSN, prirážky smerovali priamo do štátnej pokladnice irackého režimu. Irak sa však čoskoro tejto metódy vzdal, aby zbytočne neprovokoval USA a krátko nato umožnil vstup zbrojných inšpektorov do krajiny.
Podľa časopisu Spiegel nie je možné vylúčiť, že americké médiá tieto informácie dostali priamo z kruhov blízkych vláde Spojených štátov, aby poskytli ďalší dôvod v prospech vojny proti Saddámovi Husajnovi. Na druhej strane však, napríklad, denník Wall Street Journal veľakrát kritizoval dvojakú morálku prezidenta Georgea W. Busha a jeho predchodcu Billa Clintona, ktorých vlády bezpečne vedeli o nelegálnych prirážkach, no nezasiahli.
StoryEditor