StoryEditor

Nedostatok peňazí núti k väčšej aktivite

23.06.2003, 00:00

Košická zoo je jedinečná nielen rozlohou, ktorá ju zaraďuje na tretie miesto v Európe, ale aj projektom zabezpečujúcim zvieratám pohyb a životné podmienky ako vo voľnej prírode. Chovné zariadenia, ale aj odpočinkové priestory, sú vybudované tak, aby ich návšteva mohla byť celodenným výletom do prírodného prostredia. "Zvýšený dôraz venujeme nielen chovu a záchrane vzácnych druhov fauny, ale tiež kultúrno-výchovným aktivitám," tvrdí riaditeľ Zoo Košice Karol Seman.
HĽADANIE ZDROJOV
Košická zoo, ktorá bola zriadená v roku 1979, pričom skúšobnú prevádzku začala o šesť rokov neskôr, je príspevkovou organizáciou hospodáriacou s rozpočtom schváleným mestským zastupiteľstvom. Mesto prispieva na prevádzku asi 15 mil. Sk ročne. V tomto roku však magistrát nezohľadnil zvýšené náklady na energiu a pohonné látky. "Pravdepodobne to nepriaznivo ovplyvní naše celkové hospodárske výsledky, súčasne to však motivuje pracovníkov na zvýšené aktivity pri získavaní sponzorských darov," povedal K. Seman. Vlani bol rozpočet zoo bohatší o viac ako o 4,5 mil. Sk, ktoré záhrada získala vlastnou činnosťou.
Hlavný zdroj jej príjmov predstavuje vstupné, minulý rok na ňom zoo získala vyše 1,6 mil. Sk. Zaujímavú sumu do rozpočtu prináša prenájom nebytových priestorov, predaj propagačných materiálov a suvenírov a prevádzka vlastného bufetu a hipodrómu. Predajom zvierat zoo vlani získala necelých 200 tis. Sk, adopciou 236 tis. Sk a priatelia a sympatizanti košickej zoologickej záhrady na jej činnosť prispeli sumou 215 tis. Sk. Objem sponzorských darov je pomerne nevyrovnaný. Kým v roku 2000 sponzori prispeli na chov zvierat 275 tis. Sk, tak o rok neskôr to bolo len 183 tis. Sk, ale vlani ich príspevok zasa presiahol pol milióna korún. Košická zoo mala v minulom roku 74 adoptívnych rodičov, od ktorých zinkasovala 286 tis. Sk.
POMOC OD KRAJANOV
Za posledných päť rokov magistrát pridelil košickej zoo na investičnú výstavbu len necelých 5,5 mil. Sk. Z celkovej rozlohy zoologickej záhrady takmer 290 hektárov je dobudovaných asi 40 %. "Využili sme ich na dofinancovanie rozvodov plynu, dokončenie reštaurácie a výbehu pre medvede. Ďalšiu výstavbu chovných zariadení, amfiteátra, bufetu a predajných stánkov sme financovali zo sponzorských príspevkov a realizovali vlastnou stavebno-údržbárskou skupinou," dodal riaditeľ. K zlepšeniu možnosti na budovanie chovných zariadení využíva zoo aj finančné prostriedky z adopcie zvierat, ale aj jedno percento z odvedených daní. Vítanou pomocou sú aj dary od občanov USA, ktorí reagujú výzvu zverejnenú na webovskej stránke.
- v košickej zoo žije 135 druhov zvierat a 751 jedincov z piatich kontinentov sveta
- Košičania plánujú zvýšiť počet druhov po dobudovaní záhrady až na 300
- vlani prešlo bránami zoo 111 tis. ľudí
- v zoo sa vlani narodilo 581 mláďat

Medvedie pätorčatá – Bubo, Mišo, Ťapík, Dazzle a Cindy – sa narodili na Tri krále v roku 2002 a dodnes sú najväčšou atrakciou Zoo Košice. Vďaka tomu sa košická zoo dostala do Guinnessovej knihy rekordov. Ilustračná snímka archív Zoo Košice

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. december 2025 04:20