Ozeta odevné závody, a. s., Trenčín, ktorá je na základe rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave od vlaňajšieho 11. decembra v konkurze, v súčasnosti hľadá solventných strategických investorov. Podľa predbežných hospodárskych výsledkov by mala za rok 2002 dosiahnuť tržby z predaja vlastných výrobkov 2 mld. Sk a hrubý zisk okolo 30 mil. Sk. Podľa generálneho riaditeľa podniku Štefana Bratka vlaňajšok dopadol pre Ozetu relatívne dobre a vo firme pracovali naplno aj medzi sviatkami.
PREDAJ PO ČASTIACH
O krach jedného z najväčších výrobcov pánskej konfekcie na Slovensku, ktorý denne ušije vyše 7 tis. oblekov, nemajú záujem ani veriteľské banky. "Ozeta sa musí v prvom rade ozdraviť a pokračovať v začatej reštrukturalizácii, pričom konkurzný správca musí zabezpečiť jej fungovanie. Začíname sa obzerať aj po investoroch," potvrdila vedúca oddelenia komunikácie Slovenskej sporiteľne (SlSp), a. s., Bratislava, Eva Güttlerová. Okrem SlSp do syndikátu veriteľských bánk patrí Československá obchodná banka, Všeobecná úverová banka a Istrobanka. "Už 24. februára má byť zhromaždenie veriteľov v Bratislave, kde sa má okrem iného schváliť plán speňažovania majetku Ozety a rozhodnúť o forme jej predaja. Nazdávam sa, že ako celok sa firma, ktorá má 4 700 zamestnancov, ťažko predá. Zrejme sa budú hľadať investori na jednotlivé výrobné časti," povedal Š. Bratko. Súčasnými akcionármi Ozety sú Trefin (30 %), Matador (20 %), Merina (17 %), Mode Design (12 %), zvyšok vlastnia drobní akcionári.
ORIENTÁCIA NA EXPORT
Podľa generálneho riaditeľa firma je na túto sezónu zákazkovo dobre pripravená. Približne 93 % z celkovej produkcie bude vyvážať, najmä do krajín EÚ, Anglicka, USA, Škandinávie a Spojených arabských emirátov. "Vyplatilo sa nám vybudovať silné vlastné odbytové zázemie, čím sa zmenila i trhová orientácia firmy," dodal Š. Bratko.
"Ozeta Trenčín patrí medzi rozhodujúce odevné podniky na Slovensku. Jej terajšia situácia je odrazom celkovej recesie v textilnom a odevnom priemysle, ktorá postihla i Slovensko," povedal generálny sekretár Asociácie textilného a odevného priemyslu SR Pavol Jakubík, ktorá síce združuje len štvrtinu výrobcov textilu a odevov, ale na tržbách za predaj vlastných výrobkov a služieb má vyše 63-percentný, na exporte takmer 54-percentný, na počte zamestnancov 50-percentný a na investíciách a pridanej hodnote takmer 61-percentný podiel z celého textilného a odevného priemyslu v SR.