Hoci celkový trh bývania v USA stúpa, o čom svedčí medziročný rast obratu v 3. štvrťroku o 1 % na 5,36 mil. jednotiek, prejavujú sa prvé signály zmeny trendu. V segmente luxusného bývania, kde kúpna cena prevyšuje 1 mil. USD, totiž predaj klesol o 10 % na 4 890 jednotiek. Klesajúce kurzy akcií pritom ešte v 2. štvrťroku pomohli k rastu obratu o 68 %, keďže investori považovali nehnuteľnosti za bezpečnú investíciu. Všeobecnému trhu však pomáhajú nízke úroky za hypotekárne úvery -- napr. úrok na 30-ročnú hypotéku klesol na 37-ročné minimum 5,94 %. Uviedol Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Novým trendom je 3-izbový byt s knižnicou, talianskou mramorovou kuchyňou, výhľadom na Empire State Building a terasou (75 m2) s javorovou podlahou zdobenou ebenom za 2,15 mil. USD, ktorého cena vzhľadom na nezáujem klesla na 1,99 mil. USD. Pre odborníkov je to jasný signál začiatku konca doterajšieho rastu trhu nehnuteľností v USA, keďže pokles v luxusnom segmente predznamenáva blížiaci sa rovnaký vývoj aj na celkovom trhu. Trh bývania krachuje najskôr v luxusnom segmente, keďže bohatí ľudia kupujú nové byty skôr pre pocit zmeny než z nutnosti a súčasný pokles dopytu je prvou známkou toho, že bohatí majú menej peňazí na bývanie alebo chcú menej platiť. K tomuto vývoju výrazne prispieva aj prepad búrz a prepúšťanie vo finančnom sektore, kde za 20 mesiacov stratilo prácu 65 400 ľudí.
V New Yorku sa počet predajov v najdrahšej kategórii, teda byty a domy priemerne za 3,13 mil. USD, v 3. štvrťroku v porovnaní s druhým znížil o 18 % a miera nezamestnanosti v tomto meste v danom období vzrástla na 4-ročné maximum 7,9 %. V štáte Kalifornia, kde stojí 65 % všetkých luxusných bytov a domov v USA, predaj bytových jednotiek v hodnote nad 1 mil. USD klesol o 9,5 %. Ďalším signálom je pokles rastu cien na celkovom trhu: po 8,1 % v 1. štvrťroku a 7,5 % v 2. štvrťroku sa priemerná kúpna cena bytu v 3. štvrťroku zvýšila o 7,2 % na 161 800 USD. Odborníci očakávajú v roku 2003 rast cien len o 4,2 %.
StoryEditor