StoryEditor

Ruhrgas a Poľsko plánujú nový plynovod

04.03.2004, 23:00

Nemecká energetická spoločnosť Ruhrgas AG a poľské podniky plánujú podľa informácií novín Märkische Oderzeitung výstavbu plynovodu, ktorým by sa mal prepravovať zemný plyn z Nórska a Dánska cez Nemecko až do Poľska.
Podľa údajov príslušných brandenburských úradov sa údajne plánuje výstavba 130 kilometrov dlhého plynovodu, ktorý by sa mal začínať v Bernau v doterajšej nemeckej sieti a pokračovať by mal do poľského mesta Štetín. Poľsko sa tak chce stať menej závislým od ruských dodávateľov plynu.
Poľsko ešte stále získava 90 % svojej spotreby plynu z Ruska. Ešte v decembri minulého roka pritom Varšava požiadala nórsky Statoil o zrušenie pôvodného kontraktu, pretože zistila, že plynári nadhodnotili dopyt po plyne v Poľsku a pred niekoľkými dňami podpísala nový kontrakt so Statoilom o dodávkach len 1 až 2 mld. m3 plynu ročne oproti pôvodne plánovaným 5 mld. m3. V tom čase bola poľská vláda presvedčená, že na pokrytie aj prípadne zvýšeného dopytu bude stačiť lacnejší ruský zemný plyn, ktorý krajine dodáva koncern Gazprom. Konflikt Gazpromu s Bieloruskom vo februári a krátkodobom zastavení dodávok plynu cez plynovod Jamal, ktorým prúdi surovina do Poľska a Nemecka, však presvedčil Varšavu o nevyhnutnosti zmierniť závislosť od dodávok plynu z Ruska. V budúcnosti by až tretinu zemného plynu malo Poľsko nakupovať v Nórsku a cez Nemecko dovážať do Štetína.
O spojení medzi nemeckým plynovodom pri Bernau a poľským v Štetíne sa diskutuje už od polovice 90. rokov. Vtedy sa predpokladala stavba nového plynovodu, ktorý mal viesť z Dánska popod Baltské more až na poľské pobrežie. Potrebné náklady vo výške niekoľko miliárd eur sa však ukázali ako príliš vysoké. Pred niekoľkými dňami však poľský podnik Bartimpex prekvapil oznámením, že plynovod z Bernau do Štetína sa predsa len vybuduje. Partnerom projektu v hodnote asi 100 mil. eur by mal byť Ruhrgas, ktorý sám vlastní podiel v ruskom Gazprome. Zatiaľ je to 6,5 %, no firma ho plánuje postupne zvýšiť na 10 %. Poľské údaje, podľa ktorých by sa mal prvý plyn plynovodom prepravovať už koncom roka 2005, však v Essene považujú za silno nadsadené. Plynovod by mal ročne prepraviť 2,5 mld. m3 plynu.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
13. august 2022 17:33