Taliansky premiér Silvio Berlusconi uviedol, že talianska vláda je pripravená pomôcť Fiatu, talianskemu priemyselnému konglomerátu, ktorý dnes zápasí o prežitie v dôsledku vysokých strát. Plán prepustiť 8-tisíc zamestnancov v automobilovej divízii Fiat Auto odštartoval v minulom roku rozsiahlu vlnu štrajkov v závodoch po celom Taliansku. Taliansky premiér sa na poslednej tlačovej konferencii v minulom roku vyjadril, že on a jeho vláda sa budú aj naďalej usilovať nájsť prijateľné kroky na vyriešenie neľahkej situácie v spoločnosti. S. Berlusconi verí, že medzi talianskymi spoločnosťami sa nájdu také, ktoré budú mať záujem investovať vo Fiat Auto. Informovala o tom mediálna spoločnosť BBC.
"Je viac než pravdepodobné, že taliansku vládu požiadajú, aby opäť intervenovala (vo Fiate), avšak jej kroky musia byť v súlade s pravidlami Európskej únie," upozornil S. Berlusconi. Ako zároveň dodal, "verím, že zakladatelia Fiatu, rodina Agnelliovcov, prejavia o spoločnosť výraznejší záujem a poskytnú na záchranu automobilovej divízie viac finančných prostriedkov."
Rodina Agnelliovcov zohráva v spoločnosti stále dôležitú úlohu, najmä jej najstarší člen Giovanni Agnelli. Jeho zdravotné problémy v minulosti vyvolali prudký vzostup akcií Fiatu, keďže investori sa dúfali, že každodenné obavy o jeho zdravie postupne znížia až utlmia zamietavý prístup rodiny k predaju časti akcií talianskej skupiny americkému producentov vozidiel General Motors (GM). V roku 2000 Fiat Auto získal 6 % akcií GM výmenou za 20 % akcií Fiatu, pričom americká automobilka získala prednostné právo na odkúpenie zvyšných akcií. Avšak GM je v súčasnosti zaneprázdnený svojou vlastnou reštrukturalizáciou, o ďalšiu problémovú spoločnosť nemá záujem.
Podiel Fiatu na trhu v Taliansku sa za posledných 12 rokov znížil zo 60 na 30 %. Analytici predpokladajú, že v roku 2002 sa predaj spoločnosti medziročne znížil o 10 %.
StoryEditor