StoryEditor

Morava hľadá daňový raj na Slovensku

04.03.2004, 23:00
Autor:
TASRTASR
Firmy z východnej Moravy už začali hľadať cestu do daňového raja. Stále častejšie totiž presúvajú buď rovno svoje sídla, alebo aspoň časť výroby na Slovensko.

Firmy z východnej Moravy už začali hľadať cestu do daňového raja. Stále častejšie totiž presúvajú buď rovno svoje sídla alebo aspoň časť výroby na Slovensko. Riaditeľ uherskohradišťskej hospodárskej komory Jiří Zezulák potvrdil, že záujem o zakladanie firiem na Slovensku stále rastie. Na dani z príjmu firmy zaplatia v ČR o 11 percent viac ako na Slovensku.
"Prípadným presťahovaním sa na Slovensko sme sa pred časom vážne zaoberali. Navyše, z Uherského Brodu na slovenskú hranicu je to blízko, nejakých 50 kilometrov, presťahovať výrobu by nebol problém. Na Slovensku však najskôr založíme dcérsku spoločnosť, ktorá sa bude venovať hlavne marketingu. Výrobu zatiaľ nie," povedal riaditeľ firmy Kastek Ivan Chrástek.
"Na Slovensku sa vyplatí zdaňovať príjmy predovšetkým veľkým firmám," uviedol riaditeľ nápojovej firmy Linea Nivnice Gabriel Slanicay. "Pri 5- alebo 4-percentnom rozdiele v daniach nie je pre malú firmu presun na Slovensko natoľko výhodný. Podnik, ktorý ma zisk 100 miliónov korún, však môže na daniach ušetriť až 5 miliónov," povedal Slanicay.
Firmy okrem výhodnejších daní lákajú na Slovensko aj nižšie výrobné a mzdové náklady. Ale aj tu už podľa Zezuláka niektoré firmy narazili na problém. "Pracovná sila je síce na Slovensku lacnejšia, pokiaľ je však nespoľahlivá, nemusí to byť rozhodujúce," dodal Zezulák.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
17. august 2022 15:07