Slovenské stavebníctvo bolo v roku 2006 primárne zamerané na tuzemskú produkciu. "Napriek tomu, že pracovné príležitosti sú od mája 2004 prístupnejšie aj v niektorých ďalších krajinách EÚ, vývoz stavebných kapacít ovplyvňovali obmedzenia a prechodné obdobia vo voľnom pohybe osôb v pôvodných krajinách Európskej únie," vysvetlil hovorca ministerstva výstavby Miroslav Bátovský. Objem stavebnej výroby realizovanej v tuzemsku očakáva rezort podľa hovorcových slov na úrovni 96 až 97 % z celkovej stavebnej produkcie. Tú rezort odhaduje na 130 až 140 mld. Sk v bežných cenách.
Na zahraničných trhoch sa podľa Bátovského presadzujú najmä kapitálovo silné domáce stavebné firmy, resp. firmy zahraničných majiteľov. Medzi silné domáce firmy patrí napríklad Doprastav, medzi firmy zahraničných majiteľov napríklad Skanska, ZIPP či Strabag. "Vývoz slovenských stavebných kapacít smeruje predovšetkým do Českej republiky, Ruska, resp. do ostatných krajín bývalého Sovietskeho zväzu, Rakúska a Nemecka," konštatoval Bátovský. Export stavebných prác za rok 2006 pritom slovenské ministerstvo výstavby očakáva na úrovni približne 5,5 až 6 mld. Sk.
Stavebná produkcia za rok 2006 by mohla zaznamenať medziročný nárast zhruba o deväť až desať percent. Ministerstvo výstavby totiž očakáva, že produkcia sa bude v bežných cenách pohybovať na úrovni 130 až 140 mld. Sk, v stálych cenách roka 2000 by tak stavebná produkcia za rok 2006 predstavovala 97 až 104 mld. Sk. V roku 2005 pritom stavebná produkcia v bežných cenách dosiahla 122,2 mld. Sk, v stálych cenách 93,5 mld. Sk.
StoryEditor